banner14

Tarım Kredi’den Üreticiye Borç Yapılandırması

Borç Yapılandırması İçin Son Başvuru Tarihi 30.09.2022

Anadolu İzlenimleri
Anadolu İzlenimleri
07 Mart 2022 Pazartesi 12:14
Tarım Kredi’den Üreticiye Borç Yapılandırması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesi vadeli kredi borcu bulunan ortaklara tek seferde veya taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkânı verdi.

Yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedilmiştir;

Ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinde kullanılmak üzere her türlü ihtiyaçlarını en uygun şartlarda temin etmeyi görev edinen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretimin artırılmasına katkıda bulunmak, ortak ürünlerini değerlendirmek ve üreticilerin ihtiyaç duyduğu her türlü tarımsal girdinin kaliteli ve uygun fiyattan karşılanmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Ankara Bölge Birliği ’de bu büyük ailenin bir parçası olarak bölge çiftçisine hizmetlerini her geçen gün arttırarak faaliyetlerine devam ediyor. Bu minvalde Bölge Birliğimize bağlı Kooperatiflerde 2022 yılı ekiliş sezonunda, Sözleşmeli üretim modelinin yaygınlaşmasına katkı sağlanması, ortaklarımızın ekonomik menfaatlerinin korunması, dengeli piyasa fiyatlarının üretici lehine oluşmasına katkı sağlanması, bölgemizde ekilebilir tarım alanlarının değerlendirilmesi amacıyla; Dane Mısır, Yağlık Ayçiçeği ve Çeltik ürünlerinde Prim Esaslı Sözleşmeli Üretim yapılacaktır.

Sözleşme yapılan ortaklarımızın ürün alım fiyatlarına ilaveten, Dane Mısırda ton başına   130,00-TL/Ton, Yağlık Ayçiçeğinde 300,00-TL/Ton,  Çeltikte ise 130,00 –TL/Ton prim ödemesi yapılarak ortaklarımıza ek katkı sağlanacaktır. Bölge Birliğimize bağlı Ankara, Kastamonu, Çorum, Çankırı ve Kırıkkale illerindeki Kooperatif ortaklarımızı; Dane Mısır, Yağlık Ayçiçeği, Çeltik ürünlerinde Prim Esaslı Sözleşmeli üretim yapmak için Kooperatiflerimize bekler, hayırlı ve bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini dileriz.

BORÇ YAPILANDIRMASI KAPSAMI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 31.12.2020 tarihi ve öncesi vadeli kredi borcu bulunan ortaklara defaten veya taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkânı sağlamıştır.

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarımızın 31.12.2020 ve daha eski vadeli borçları,  aşağıda ayrıntıları yer alan yapılandırmadan defaten ödeme veya taksitlendirme yapma suretiyle yararlandırılacaktır.

DEFATEN ÖDEME KOŞULLARI

Bu kapsamda 31.12.2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının defaten ödenmesi halinde birikmiş temerrüt faizinin tamamı silinecektir.

TAKSİTLENDİRME KOŞULLARI

2017 ve daha eski vadeye ait kredi borçlarındaki temerrüt faizinin tamamı silinecek ve bu kapsamda hesaplanacak yeni borç tutarı;

  • Hiç peşinat ödenmeksizin 24 aya kadar,
  • % 10 oranında peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar,
  • % 20 oranında peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar,
  • % 30 oranında peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.

2018, 2019 ve 2020 vadeli kredi borçlarının taksitlendirilmesi halinde, yapılandırma tarihindeki borç tutarı;

  • % 10 oranında peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar,
  • % 20 oranında peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar,
  • % 30 oranında peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.
  • Taksitlendirilen alacaklara faiz işletilmeyecektir.
  • Taksitlerin vade tarihleri arasında azami 1 yıl olacak ve taksit tutarları ise eşit olacaktır.

Defaten ve taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkânından faydalanabilmek için ortaklarımızın 30.09.2022 tarihine kadar Kooperatiflerimize başvurması gerekmektedir.

Son Güncelleme: 07.03.2022 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner20

banner17