banner14

TVHB'den Covid-19 Aşısı İçin Öncelik Tepkisi

Türk Veteriner Hekimleri Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu veterinerlerin covid 19 aşısına yönelik öncelikli gruplar içerisinde yer almamasına tepki gösterdi.

Anadolu İzlenimleri
Anadolu İzlenimleri
14 Nisan 2021 Çarşamba 01:10
TVHB'den Covid-19 Aşısı İçin Öncelik Tepkisi

(TVHB) Türk Veteriner Hekimleri Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu veterinerlerin Covid-19 aşısına yönelik öncelikli gruplar içerisinde yer almamasına tepki gösterdi. Başkan Eroğlu Covid-19 aşısı ile ilgili gerekli girişimlerde bulunduğumuz halde ne Sağlık Bakanlığından nede Tarım ve Orman Bakanlığından her hangi bir yanıt gelmedi.” dedi. Eroğlu: “Veteriner Hekimlerin Covid-19 Aşısında öncelikli gruplar İçerisinde yer almaması haksız bir uygulama olmuştur. ”dedi.

Eroğlu; Veterinerlerin öncelikli gruplarda yer almasına yönelik şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlıklarına gönderdiğimiz yazılarımız ve basın açıklamalarımıza, 19/01/2021 Tarihinde Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkililer ile yapılan şifahi görüşmelere ve konu ile ilgili yapmış olduğumuz kamuoyu bilgilendirmelerine rağmen; Temel varlığı İnsan sağlığına hizmet olduğu Covid-19 ile daha çarpıcı olarak ortaya çıkan ve yasalarla sağlık hizmetleri meslek grubunda tanımlanan veteriner hekimlere aşılama programında yer verilmediği gibi, her iki bakanlıktan konu ile ilgili olarak bugüne kadar ne yazılı ne de sözlü olarak herhangi bir geri dönüş yapılmamıştır.

Covid-19 pandemisi sürecinde, yaptıkları çalışmalar ile öncelikli, önemli ve etkin bir meslek gurubu olan ve tüm dünyada sağlık grubu ile ilgili yapılan düzenleme ve uygulamalarda herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmayan veteriner hekimler, ülkemizde başta Covid 19 aşılamasında öncelikli gruplar içerisinde yer verilmemesi olmak üzere, sağlık sınıfı meslek mensuplarına yönelik yasal düzenlemelerde ve uygulamalarda adeta bir ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.

“Tek Sağlık” uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olan ve Covid-19 pandemisi ile küresel tehdit haline dönüşen zoonotik salgınlar konusunda bir kez daha ne denli önemli bir meslek gurubu olduğu ortaya çıkan ve tek gayeleri sağlıklı ve yaşanılabilir bir gelecek için, hayvan sağlığı, veteriner halk sağlığı, gıda güvenliği ve çevre sağlığına hizmet etmek olan veteriner hekimlerin göz ardı edilmesi bir türlü anlaşılamamaktadır.

Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde bir taraftan ülkemizin en büyük metropollerinden, en ücra köy ve mezralarına kadar mesai mefhumu gözetmeksizin kesintisiz hizmet ve emek veren, diğer taraftan yine Covid-19 virusunun izolasyonunu, genetik haritasını ortaya koyan ve yerli ve milli Covid-19 aşısının geliştirilmesinde aktif görev alan bilim adamlarımızın tamamına yakınını veteriner hekim olduğu göz önünde bulundurulduğunda veteriner hekim meslektaşlarımızın Covid-19 aşılamasında öncelikli gruplar içerisinde yer alamaması izah edilebilir bir durum değildir.

“Veterinerler Hastalık Alma Riski İle Karşı Karşıyadır”

Veteriner Hekimler her an bir hastalık alma riski ile karşı karşıyadır. İçlerinde oda başkanlarımızın da olduğu yüzlerce meslektaşımız Covi-19 a yakalanmış, 15 Meslektaşımız hayatını kaybetmiştir. 12.04.2021 tarihi itibarı ile 1.doz aşı uygulananların 11,5 milyona, 2. doz aşı uygulananların ise yaklaşık 8 milyona ulaştığı ve toplamda 19,5 milyon doz aşı uygulaması yapıldığı görülmektedir. Aşı yapılacak sadece 32 bin veteriner hekimdir. Bu az sayıda meslek mensubumuzun programa alınmaması konusunu bir kez daha Sayın Bakanın ve yetkililerin dikkatlerine sunuyoruz.

Son Güncelleme: 16.04.2021 21:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner20

banner17