Akçin Çayı Islah Edildi| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Akçin Çayı Islah Edildi

 DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Akçin çayında çalışmaların tamamlandığını söylerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı açıklamada Çanakkale’ye yapılan yatırımların devam ettiğini söyledi. 2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 44 dere ıslahı ile 42 adet yerleşim yeri ve 39 bin 340 dekar arazi taşkınlardan korunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “DSİ Çanakkale iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.  Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışmaktadır. Bu kapsamda yürütülen Çanakkale – Ezine Gıda OSB Akçin Çay’ında çalışmalar tamamlandı ’dedi.
Tamamlanan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi veren Aydın; “Tamamlanan çalışma kapsamında toplam 6 bin 600 metre güzergâhta bin 400 metre trapez kesit istifli taş tahkimat ve 5 bin 200 metre eğimi düzenlenmiş doğal kanal olacak.  DSİ İş makineleri ile bin 600 metrelik kısımda 21 bin 618 metreküp taş tahkimatı ve 105 bin 840 metreküp kazı dolgu yapılarak ‘Akçin Çay Yatağı’nın tanzim ve sedde çalışması tamamlanmıştır. Bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ dedi. 
Akçin Çayı