Ankara Halk Ekmek Dünya Süt Gününde 4 Bin Adet Ücretsiz Süt Dağıttı| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Ankara Halk Ekmek Dünya Süt Gününde 4 Bin Adet Ücretsiz Süt Dağıttı

 Dünya süt günü nedeni ile Ankara Halk Ekmek Genel Müdürlüğü ve Ankara Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Dünya süt gününde sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek dünya süt günü kutlandı. Ankara Halk Ekmek Genel Müdürlüğünün organizasyonunda düzenlenen programda sütün önemine değinilerek çocukların beyin ve kemik gelişimine, büyüklerin ise kemik erimelerine karşı önemli bir kalsiyum kaynağı olduğuna vurgu yapıldı.

Dünya Süt günü programında Ankara Halk Ekmek Genel Müdürü Dr. Hüseyin Velioğlu bir konuşma yaparak şunları kaydetti.“Dünya Süt Günü, Birleşmiş milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından sütün küresel bir gıda olarak önemini kabul etmek için kutlanılan uluslararası bir gündür. Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla Birleşmiş Milletler Gıda ve tarım Örgütleri (FAO) 2001 yılından beri her yıl 1 Haziran’da kutlanmaktadır. Gün, Süt sektörü ile bağlantılı faaliyetlere dikkat çekme fırsatı sunmayı amaçlamaktadır.


Süt son derece değerli bir besin kaynağıdır. Bu yüzden çocukların beyin ve kemik gelişimi ile büyüme hormonları açısından son derece değerli bir besin maddesidir. Ayrıca yaşlılık da kemik erimelerine karşı önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Süt ürünleri proteinleri aynı zamanda yağsız vücut kitlesini arttırma ve obeziteyi azaltma aracılığı ile dolaylı yoldan  metobalik sağlığı iyileştirmektedir. Önemli bir protein kaynağı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kemik gelişimini sağlaması ve, kemik erimesini engellemesi, kalp hastalıklarından koruması, gebelikte mineral kaybını önlemesin, dişleri koruması, cildi güzelleştirmesi, kilo alımını engellemesi, enerji vermesi ve çocukların okul başarısını arttırması gibi özellikleri ile süt, günlük beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olması gerekiyor.Süt üretiminde ülkemiz dünya genelinde ( 850 Milyon ton) 9’uncu sırada( 23 Milyon Ton) olmasına rağmen süt tüketiminde Avrupa’da sonlarda yer almaktadır. Üretilen sütün yaklaşık yarısı sanayiye aktarılmakta olup diğer yarısı ev tüketimi ve sokak sütü ve diğer şekilde ürünlere dönüştürerek satışa sunulmaktadır.
Kişi bası Süt tüketimi Avusturalya, Norveç, İsveç, Fransa, Almanya gibi ülkelerde süt eşdeğeri olarak 300 kg üzerinde iken bu oran ülkemizde 270 kg civarındadır. Sadece içme sütü olarak kıyaslandığında, Belarus, Ukrayna gibi ülkelerde 110 kg civarında iken ülkemizde bu oran 42 kg civarındadır. Ülkemizde de süt tüketimini arttırıcı çalışmaların, desteklemelerin yapılması gerekmektedir. 

Yeni dönemde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın önderliğinde kırsal kakınmaya ciddi manada destekler verilerek başkent marketler ile birlikte Ankara üreticisinden tüketicisine aracısız kaliteli, sağlıklı, hijyenik ve ekonomik gıda, ve özellikle süt ve süt ürünlerini teminine yönelik çalışmalarımız yoğun bir şeklide devam etmektedir.


Ankara Büyükşehir belediyesi olarak tüm çocukların, gençlerin, annelerin ve değerli büyüklerimizin yeterli miktarda sağlıklı ve güvenli süte ulaşabildiği doya doya süt içebildiği güzel bir gelecek dileği ile dünya süt günü kutlu olsun”.dedi.


Konuşmanın ardından Ankara Halk Ekmek Genel Müdürlüğünün fabrika satış mağazası içinde alış veriş yapan bütün vatandaşlara ücretsiz olarak pastörize 500ml süt dağıtımı gerçekleştirildi.