Artırılan Süt Prim Desteği Geriye Dönük 6 Ayı'da Kapsasın| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Artırılan Süt Prim Desteği Geriye Dönük 6 Ayı'da Kapsasın

Türkiye Süt Üreticileri merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik KESKİN “Tarım ve Orman Bakanlığımızın süt prim desteğini artırmasından dolayı  teşekkür ediyoruz. Ancak bu desteğin Ocak, şubat , Mart aylarını kapsamasından ziyade  geriye dönük son 6 aylık süt prim desteklerini de kapsamasını istiyoruz" dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli yeni yılda verilecek çiğ süt destekleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Tarım ve Orman Bakanlığı olarak süt üreticilerimizin üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretiminde sürdürülebilirliğin ve vatandaşlarımızın ucuz süte ulaşmaların sağlamak, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” kapsamında fiyat artışının tüketimde talep daralması yaratmasının önüne geçmek ve arz / talep dengesinin devam edebilmesi için çiğ süt destekleme fiyatlarında yeniden düzenlenme yapılmıştır.
2019 yılında yani yeni yıldan itibaren Ocak, Şubat, Mart aylarında süt üreticilerimize, litre başına vermekte olduğumuz ortalama 10 kuruş “Süt Prim Desteği”, 15 kuruş daha artırılarak, 25 kuruşa yükseltilmiştir.
Böylece; Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı tavsiye fiyat kararı olan 1,70 TL lik sütün litre fiyatı, Bakanlığımızca yapılan 25 kuruşluk desteklemeyle 1,95 TL olacaktır.         
Bu desteklemeyle, 2019 yılının ilk 3 ayında süt üreticilerimize toplam 571 Milyon TL süt desteği yapılmış olacaktır ”denildi.

 Bakan Pakdemirli’nin bu açıklamasını değerlendiren Türkiye Süt Üreticileri merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik KESKİN “Tarım ve Orman Bakanlığımızın bu vereceği desteğe teşekkür ediyoruz. Ancak bu desteğin Ocak, Şubat, Mart ayıarından ziyade  geriye dönük son 6 aylık süt prim desteklerini de kapsamasını istiyoruz. Üreticimiz son 1yıldır girdilerin altında çok ezildi. Son bir yıldır da sütten para kazanamaması süt üreticisini derinden yaralamıştır. Bizler bu artırılan prim desteğinin şuana kadar ödenmeyen 6aylık süt prim desteğinde de uygulanmasında da istiyoruz”.
Süt üreticisi zor günler geçiriyor. Tarım ve Orman Bakanımız  Bekir Pakdemirli beye süt prim desteğini artırmasından ötürü teşekkür ediyoruz. Bu prim desteğinin geriye dönük son 6 ayı kapsaması süt üreticimizin bir nebze olsun yüzünü güldürecektir". Dedi.