Bakan Dönmez Açıkladı 67 bin Çiftçi borçlu| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Bakan Dönmez Açıkladı 67 bin Çiftçi borçlu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarımsal sulama aboneliğinden kaynaklanan elektrik enerjisi borcu olan çiftçi sayısının 66 bin 978 olduğunu açıkladı. Bakan, 2 bin 666 çiftçinin ise icralık olduğunu söyledi.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in konuya ilişkin soru önergesine cevap veren Dönmez, şu bilgileri paylaştı:
“7061 Sayılı ‘Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ kapsamında tarımsal sulama abonelerinin kamu dönemine ait borçları, 31.12.2019 tarihine kadar TEDAŞ’a iletilmek üzere dağıtım/perakende satış şirketlerine veya TEDAŞ’a yazılı başvurulması halinde yılda 5 taksit şeklinde ödenmek üzere 5 yıla kadar vade farksız yapılandırılmadadır. Yapılandırılan borçların ödemeleri 2020 yılının ekim ayında başlayacak. Faizli borcu bulunan tarımsal sulama abone sayısı 66 bin 978’dir. Yasal takibe alınan tarımsal sulama abone sayısı 2 bin 666’dır.”
Çiftçilerin en önemli girdi maliyetleri arasında tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik enerjisinin yer aldığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı ülkemizde özellikte elektrik enerjisi borçları yüzünden binlerce çiftçimiz ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Konuyla ilgili bir başka soru önergemize yanıt veren Sayın Bakan, borçlu yapılandırmaya 8 bin 939 çiftçinin müracaat ettiğini açıklamıştı. 67 bin borçlu çiftçiden 8 bininin yapılandırmaya müracaat etmiş olmasının altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerekiyor. Yaklaşık 60 bin çiftçi yapılandırma müracaatında bulunmamış. Bu çiftçilerimizin durumu ne olacak? Yapılandırmanın şartlarının çiftçiler lehine değiştirilmesi gerekiyor. Sulama suyu yeraltından enerji ile çıkarılan yerde elektrik giderleri çiftçi için büyük yük. Bu bağlamda çiftçiyi destekleyecek düzenlemeler sağlanmalı, alternatif enerji sağlama yolları ki başta güneş enerjisi olmak üzere maliyeti azaltacak uygulamalarda sağlanmalıdır.”