Bakan Fakıbaba Ve Elvan Şanlıurfa'da| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Bakan Fakıbaba Ve Elvan Şanlıurfa'da

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, tarihi öneme sahip Kurtuluş Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen programa katıldı.
Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıl dönümü nedeniyle Kurtuluş Müzesi'nde düzenlenen törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da aralarında bulunduğu protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Fransızlara karşı ilk kurşunun atıldığı mekan olan Kurtuluş Müzesi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, törene katıldığı için mutluluk yaşadığını söyledi. Türkiye'nin her geçen gün büyüdüğünü ve hiçbir terör örgütüne teslim olmayacağını anlatan Fakıbaba, şöyle dedi: "Türkiye Şanlıurfa'sıyla Manisa'sıyla, Mersin'iyle hiçbir zaman evvelallah yenilemeyecektir. Bu açıdan baktığımızda, bugün sahip olduğumuz değerlerin bedellerinin ölçülemeyecek kadar kıymetli olduğunu görmekteyiz. 98 yıl önce olduğu gibi bugün de her türlü şartta, aynı ruhla, birlik ve beraberlik içerisinde gerekli mücadeleyi gösteriyoruz. Topraklarımıza, birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize yönelik tehditleri, bir bir ortadan kaldırıyoruz. Kaldırmaya devam edeceğiz. Bunu bütün örgütler, FETÖ, PKK, PYD, YPG hepsi bilmek zorundadırlar. Bu ülke insanları olduğu müddetçe Allah'ın izniyle bunlara burada yaşam hakkı hiç olmayacaktır."
Bakan Fakıbaba, 98 yıl önce vatan toprağı için verilen mücadelenin bugün de sürdüğünü belirterek, "98 yıl önce olduğu gibi bugün de her türlü şartta, aynı ruhla, birlik ve beraberlik içerisinde gerekli mücadeleyi gösteriyoruz. Topraklarımıza, birliğimize beraberliğimize ve kardeşliğimize yönelik tehditleri, bir bir ortadan kaldırıyoruz. Kaldırmaya devam edeceğiz" dedi.
Ahmet Eşref Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, 11 Nisan 1920'nin Şanlıurfa için önemine değinerek, "11 Nisan, bir kurtuluş ruhudur. Umudun, fedakarlığın, kararlılığın, büyük düşünmenin, teslim olmamanın, direnmenin, birlik olmanın adıdır. Şehirlisi köylüsü, kadını erkeği, yaşlısı genci ile karanlığı aydınlığa, karamsarlığı umuda dönüştürmenin destanıdır." dedi.
Türkiye'nin şimdilerde de teröristlere karşı aynı kararlılıkla mücadele ettiğini vurgulayan Fakıbaba, şunları kaydetti: "Ecdadımız, 98 yıl önce bugün, ortaya koyduğu destansı mücadele neticesinde topraklarına göz dikenlere karşı şanlı bir zafer elde etmiştir. Bugün Mehmetçiğimiz, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatıyla nasıl teröristlere karşı gerekli cevabı vermişse, 98 yıl önce de Urfalı hemşehrilerimiz aynı cevabı burada vermiştir. Bu kahramanlığıyla, mazlum milletlere örnek olan İstiklal Mücadelemizin bayraktarlığını yapmakla beraber hür yaşamdan biran dahi vazgeçmeyeceğini de bütün dünyaya haykırmıştır. Dolayısıyla tüm Şanlıurfalılar olarak ecdadımızın elde ettiği bu şanlı zaferin haklı gururunu yaşıyoruz. 98 yıl önce olduğu gibi bugün de her türlü şartta yine aynı ruhla, birlik ve beraberlik içerisinde gerekli mücadeleyi göstereceğiz. Topraklarımıza, birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize yönelik tehditleri bir bir ortadan kaldıracağız. Ülkemizi, büyük ve lider ülke olma yolundaki hedeflerinden alıkoymaya dönük çabaları bertaraf edeceğiz."
Konuşması sırasında yağışın şiddetlenmesi üzerine Fakıbaba, Tarım Bakanı olarak bu durumun kendisini daha da mutlu ettiğini sözlerine ekledi ve "Yağmur rahmet olması, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmam dolayısıyla beni çok mutlu etti. Şimdi diyorum ki ya Rabbi yağmur yağdırıyorsun, esasında gökten para atıyorsun bize. Allah'a binlerce şükürler olsun. Hem kurtuluş için binlerce şükürler olsun hem de yağmur için şükürler olsun" ifadelerini kullandı.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise bu günün hem Şanlıurfa hem de Türkiye için önemli olduğunu ifade ederek, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.
Bu önemli günlerin hatırlanması gerektiğine dikkati çeken Elvan, "Bu günleri yaşamamız, hatırlamamız gerekiyor. Bugün biz yedi düvele karşı mücadele veriyoruz. Ecdadımız o Türkiye düşmanlarına karşı ta 1920'lerde müthiş bir mücadele vermişti. İşte o günleri çocuklarımıza gençlerimize mutlaka hatırlatmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, "11 Nisan Urfa'nın Kurtuluşu" konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.