Çiftçi Kendine Uzanacak Dost Eli Bekliyor| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Çiftçi Kendine Uzanacak Dost Eli Bekliyor

11 ayin sultani Ramazan ayini hep birlikte idrak ediyoruz. Tarim sektörü ise sorunlara kalici çözümler bekliyor. Ülke olarak tekrardan Istanbul’da yapilacak olan seçime yöneldik. Hükümeti’nde muhalefetinde gündeminde Yüksek seçim Kurulu tarafindan iptal edilen Istanbul seçimi var.
Tarim sektörünün gündeminde ise çesitli sorunlar karsisinda üretimden çekilmesi var.
Kimisi küçülmeye dogru gidiyor. Kimi üreticiler ise bulundugu isten vaz geçerek arayis içerisinde.
Ülke olarak diger sektörler ’de oldugu gibi tarim sektöründe de sikintilar git gide artiyor.

Özellikle hayvancilik sektörü son dönemde büyük sikintilar içerisinde. Yem fiyatlarina ardi ardina yapilan zamlar hem besiciyi hem de süt üretimini olumsuz yönde etkiliyor. Üreticiler artan yem fiyatlarinin altinda ezilirken devlet babasindan uzanacak sefkatli eli bekliyor. Özellikle hükümet ’ten ve Tarim ve Orman Bakanligindan yem fiyatlarina müdahale edilmesini istiyor.
Anadolu’dan edindigimiz bilgilere göre üretici ve üreten tedirgin. Herkes gemisini kurtarmanin pesinde. Girdi fiyatlarinin altinda ezilmeye devam eden tarim sektörünün olmazsa olmazi çiftçi kendisine uzanacak dost eli beklerken; diger taraftan ’da ülkesine ve milletine bagliligi ile kendi çapinda da sorunlarina çözüm arayisinda.

Geçtigimiz günlerde de hiç gündemden düsmeyen Milli Birlik Projesini çok konustuk. Çok yazdik. Birçok kesimden bu projeye yönelik görüsler ve yorumlar yapildi. Bilindigi üzere kurulu bir sistemi bozup tekrardan yapilandirma yapmak uzun zaman alir.  Tarim sektörünün böyle uzun zamanlara ihtiyaci hasil degil. Tarim ’da holding yâda bir baska sey disinda Ivedilikle çözülmesi gereken sorunlar var.  Asil olan bunlara egilerek yerli ve milli üretime ve üreticiye katkilar saglayarak deger katmaktir.

Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in dedigi gibi ‘Türk Tarimini Kalkindirmadan Türkiye’yi Kalkindiramayiz.’  Bu sözden yola çikarak Türkiye’yi kalkindirmak, tarimi sahlandirmak istiyorsak yerli ve milli olana yüzümüzü dönerek ayni zamanda tarim ürünlerine yönelik ithalatlardan vaz geçip iç piyasaya yönelirsek özelikle et ithalatindan vaz geçerek Türk Tarimini kalkindiririz.

Muhammet Oluklu
Anadolu Izlenimleri Genel Yayin Yönetmeni
muhammetoluklu@gmail.com