Çilek İhracatına Aşırı Yağışlar Engel Oldu| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Çilek İhracatına Aşırı Yağışlar Engel Oldu

Hristiyanların Paskalya Bayramı nedeniyle Aydın’ın çilek üretim merkezi olan Sultanhisar’da hızlı başlayan ihracatın, son dört gündür azaldığı belirtildi. Toptan 8 liradan başlayan çilek fiyatı ihracatın düşüşüyle 5 liraya kadar geriledi.
Aydın’da her yıl 60-65 bin çilek üretimi yapılan Sultanhisar’da ihracat Hristiyanların her Nisan kutladıkları Paskalya Bayramı nedeniyle sezona oldukça hızlı başladı. İhracatın büyük bir bölümünün Rusya’ya yapıldığını belirtilen Sultanhisarlı halciler, ürün talebinin azaldığını ve soğuk havalar nedeniyle iç piyasanın da fazla mal çekmemesinden dolayı fiyatların 5-6 lira seviyelerine gerilediğini belirtti.

“ÇİFTÇİ ŞUANDA MEMNUN DEĞİL”
Rusya’ya çilek ihraç eden Hüseyin Özer, yağmurlu havalarda Rusya’ya çilek götürmenin bazı tüccarları kötü etkilediğini söyledi. Özer, “Yağmurlu havalarda bazı tüccarlarımızın Rusya’ya çilek göndermesi kötü etkiledi. Bu yüzden şuanda Rusya pazarımız sıkıntılı ama iklim şartlarının şuanda soğuk olması nedeniyle çileklerimizde kalite biraz düştü. Bir hafta sonra havalar düzelince daha da güzelleşeceğini umuyorum. Ama çiftçi şuanda memnun değil, tüccar da memnun değil. İç piyasa ürün çekmiyor. İlk başladığımızda tır üstü fiyat 7.5-8 civarındaydı. Şimdi 5.5 – 6 liraya kadar düştü. Üreticinin eline 4-4.5 anca geçiyor” diye konuştu.
Çilek üreticisi Yaşar Türkoğlu ise “Çilekler havadan etkilendi ama havaların düzelmesiyle çileğin kalitesi de düzelecektir. Fiyatları şuan tam olarak bilmiyoruz. Ürünü teslim ediyoruz ama fiyatı bende bilmiyorum” diye konuştu.

“GİRDİ MALİYETİ DAHA ÇOK ARTTI”
Çilek fiyatlarının başlarda iyiyken şimdi kötüye gittiğini söyleyen çilek üreticisi Hayrettin Karayakas da “Yağmur dolayısıyla ihracat kesildi ve fiyat düştü. Girdi maliyeti ise daha çok arttı. Geçen sene 1 çuvalı 200 lira olan gübre, şuanda 400 lira olmuş. Mazot 4 liraydı, şuan 6,50 lira oldu. Çilekçiyi 5’ten aşağısı kurtarmaz. Böyle giderse normaldir ama bundan aşağı giderse para kazanamayız. Rusya fiyatları iyiydi. Ama yağmur yağdığı için fiyatlar düştü” dedi.

“RUSYA ÇOK TALEPLİ”
Aydın Sultanhisar’da halcilik yapan İsa Özkurt da şöyle konuştu;
“Fiyatlarımız geçen seneye oranla biraz daha iyi, nedeni ihracat olması. Rusya çok talepli iç piyasa da istekli geçen seneye oranla kalite de yüksek hem fiyatlarımız iyi memnunuz durumdan bundan sonrası daha iyi olur” ifadelerini kullandı.

“HAFTA İÇİ 4 TIR ÇİLEK ÇEKİYORUZ”
Azerbaycan’dan Rusya pazarı için Aydın’a gelen Hüseyinov Elmirhan ise, Rusya’nın çileklerden memnun olduğunu dile getirdi. Elmirhan, “Buranın çileği kaliteli, onun için burayı tercih ediyoruz. Hafta içi 4 tır çilek çekiyoruz. Rusya’daki talep malın kalitesi, orada iyi gidiyor. Paskalya bayramı için talep daha da arttı” dedi.

“BİRKAÇ ESNAFIN AÇ GÖZLÜLÜĞÜNDEN OLDU”
Çileğin toplanmaması gerekirken, ihracata ürün gönderen bazı halciler nedeniyle kendilerinin sıkıntı yaşadığını belirten Fatih Özaslan, “İç piyasa biraz ağır bu sene, iç piyasanın ağır olmasından dolayı ilk etapta ihracat devreye girdi. Zaten mallarımızda güzeldi. Yalnız birkaç gün yağmur yağdı. yağmurun hemen ardından buradaki birkaç esnaf mal yaptılar. Oysaki biraz daha bekleselerdi ihracat sıkıntısı olmazdı. İhracatın önü kesilmezdi. Şuanda ihracat fiyatı 5 lira 5,5 liraya inmek zorunda kaldı. Bu buradaki birkaç esnafın aç gözlülüğünden oldu” diye konuştu.