Damızlık Analar Kesilmeden Süte Zam Yapılsın| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Damızlık Analar Kesilmeden Süte Zam Yapılsın

Hayvancılıkta pandemi sonrası ardı ardına yeme yapılan zamlar süt üretimini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Üretici yeme yapılan zamlardan sonra üretimin sürdürülebilirliği konusunda son aşamaya gelmişken; 1 litre soğutulmuş sütün referans fiyatının artırılmasını bekliyor.
Gözler Ulusal süt konseyine çevrilmişken, Ulusal Süt Konseyinden ise süt fiyatların yeniden güncellemesine yönelik hiçbir gelişme olmadığı gibi Konsey’de toplanmıyor.
Süt üreticisi, ya soğutulmuş sütün referans fiyatı artırılacak ya da üreten alın teri döken, işletmelerimizde gece gündüz çalıştığımız hayvanlarımızı kesime göndereceğiz diyor.
Hal böyle olunca süt üreticisi ürettiği 1 litre soğutulmuş sütün referans fiyatının 2,75 TL olmasını bekliyor.
Üretici 1 litre soğutulmuş sütün referans fiyatının 2,75 TL olmasını, bu belirlenecek olan fiyatında 1 Ağustos tarihi itibari ile uygulamaya biran önce geçmesini aynı zamanda yeme zam gelmeyecekse beklentisinin olduğu 2,75 TL fiyatının ‘da 2020 yılının sonuna kadar uygulanmasını istiyor.
Umuyorizki Ulusal Süt Konseyi biran önce toplanarak 1 litre soğutulmuş sütün referans fiyatında üreticinin lehine bir karar verir. Aksi takdirde gece gündüz çalışarak bayramı seyranı olmadan dumansız bir baca görevi gören işletmelerdeki damızlık hayvanlar kesime giderek damızlık ithalatının önü açılacaktır.
Damızlık kesimleri yapılmadan süt üreticisinin yüzü gülsün. Damızlık analar hayatta kalsın.