GÜİD'ten Enflasyonla Mücadeleye Destek| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

GÜİD'ten Enflasyonla Mücadeleye Destek

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) yazılı bir basın açıklaması yaparak enflasyonla topyekûn mücadelesi kapsamında “Türkiye Kazanacak” sloganı  gübre sektörü ’de duyarsız kalmayacağı bildirildi. GÜİD Yönetim Kurulu Başkanı  Metin Güneş şunları kaydetti.
 
Bu topraklar bizim beslenmemize vesile olan en değerli varlıklarımızdandır.  Topraklarımızı, alın teri dökerek işleyip gıda sektörüne girdi temin eden bizim çiftçilerimizdir. Tarımsal ürünleri, gıdaya dönüştüren gıda sektörü de, bu gıdaları tüketen de yine bizim vatandaşlarımızdır.
Her geçen gün artan nüfusumuza karşın, muhtelif nedenlerle tarım alanlarının ve çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımızın azalması, birim alandan daha fazla ürün elde etmemizi zorunlu hale getirmiştir.  Gübre ve bitki besini kullanmadan bu verim artışını sağlamak mümkün değildir. Gübre kullanımı bu nedenle zorunludur, gübre maliyetlerinin artması nedeniyle kullanılmaması halinde ortaya daha büyük bir sorun olarak verim ve kalite kayıpları çıkacaktır.

Muhtelif nedenlerle, bilhassa döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak sektörümüz zaman zaman bazı güçlüklerle karşılaşmaktadır. Üyelerimizdeki birlik ve beraberlik ruhu ve bilinci bundan önceki badireleri atlattığımız gibi bu olumsuzluğu da atlatacağımıza vesile olacaktır.
Topraklarımızın besin ihtiyacını karşılayan yaklaşık 6 milyon tonluk  kimyevi gübre sektörü, hammadde kaynaklarımızın olmadığından dolayı tamamına yakın dışa bağımlıdır.  Dünyada verim ve kaliteyi olumlu yönde etkileyen bu gübre ve bitki besinleri bürokrasinin elverdiği ölçüde eş zamanlı olarak temin edilerek üreticilerimize kazandırılmaktadır. Dolayısı ile gübre sektörü döviz kurlarındaki dalgalanma ve istikrarsızlıktan en fazla etkilenen sektörlerden biridir. 
                Söz konusu ülkemiz ise gerisi teferruattır düsturu GÜİD üyeleri olarak ortak ideolojimizdir. Gübre sektörü temsilcileri ve GÜİD üyeleri olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da çiftçilerimizin yanında olmaya devam edecek ve bu topraklarımızın besini olan gübrelerin toprağımız, ekonomimiz, tüketicilerimiz, ülkemizin geleceği ve tarımda dışa bağımlı olmamızı minimize etmek için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.
                Gübre Üreticileri, İthalatçıları ve İhracatçıları derneği olarak gerek yerli kaynaklarımız kullanarak gerekse ithalatla temin ettiğimiz gübrelerde tüm üyelerimiz ürün çeşitliliklerine bağlı olarak Enflasyonla Topyekun Mücadeleye destek vereceklerdir.