Küpeleme'nin ve Aşılamanın Çözüm Yolu| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Küpeleme'nin ve Aşılamanın Çözüm Yolu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba geçtiğimiz günlerde çeşitli incelemeler için gittiği izmirde büyük baş hayvanların aşı ve küpelemesine yönelik bir açıklama yaparak küpede ve aşıda eski sisteme dönmenin sinyalini verdi. Buna bağlı olarak eski sistemde küpeleme işlemlerini Damızlık sığır yetiştiricileri birlikleri yapıyordu. Damızlık birliklerin yapmadığı il ve ilçelerde ise süt birlikleri bu işlevi gerçekleştiriyordu. Bakan Fakıbaba’nın izmirde yaptığı bu açıklamaya göre aşı ve küpede eski sisteme dönülerek yine birlikler üzerinden aşı ve küpe işlemleri devam edecek. Edinilen bilgiye göre hayvan üreticilerinin mağdur olmaması için bir çok ilde küpeleme işlemleri birlikler üzerinden gerçekleştiriliyor.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 1 Ocak’tan itibaren bakanlık personeli veterinerlerin aşı ve küpe hizmeti karşılığında üreticilerden aldıkları ücretleri 1 kuruşa indirdi.
Daha önce 25 kuruş ile 2,50 lira arasında değişen aşılama ve küpeleme ücretlerinin 1 kuruşa düşürülmesinin ardından küpeleme işlerinin kimin yapacağı konusu netleşmemişti. Yapılan görüşmeler sonucunda üreticinin mağdur olmaması için bu iş netleşene kadar küpelemeleri eskiden olduğu gibi damızlık birlikleri üstlenecek. Ancak bir muamma varki küpeleme faaliyetinden bulunan damızlık birlikleri üreticiden para almadığı için hali hazırda elindeki küpeleri kullanıyor. Peki bu kullanan küpelerin parası nasıl temin edilecek.
İşte cevabı
Bakanlık küpe takana 1 lira küpe desteği veriyor bu küpe desteği ise yeterli değil. Bu desteğin artırılırak hem aşı hemde küpe desteğide  içine alınarak 20 lira yada 25 lira gibi bir destek verilerek ne yetiştirici mağdur olacak nede küpe işlevi yapan birlikler mağdur olmayacak. Bu işlevin yapılmasının ardından aynı zaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’da küpe ve aşı konusunda üreticiye vermiş olduğu ücretsiz sözünü tutmuş olacak. Eğer bu işlev biran önce faaliyete geçmediği takdirde bir çok hayvan küpesiz ve aşısız kalmadan dolayı yine bizim üretici mağdur olacak