Kurban Alırken ve Keserken Nelere Dikkat Edilmeli? | Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Kurban Alırken ve Keserken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile Anadolu İzlenimleri olarak kurbanlık alırken ve keserken nelere dikkat edilmeli? Hususlarına dikkat çekmek istedik. Ülkemizde yaklaşık 3.6 milyon hayvanı kurban bayramında kesiyoruz. 11 Ağustos 2019 günü Kurban Bayramını idrak edeceğiz. Durumu iyi olanlara farz olan bu ibadette kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi hayvanlardan kurban kesilir? Hangi hayvanlardan kurbanlık olur? Kurban hangi hayvanlardan seçilir? Soruları şu günlerde merak konusu olmaya devam ediyor.

Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için, en az iki yaşlarını bitirmeleri gerekir. İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler. Ancak doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir.

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

1. Etli, canlı olması gerekiyor.
2. Kulağının veya kuyruğunun kopuk olmaması gerekiyor.
3, Gözünün veya memesinin kör olmaması gerekiyor.
4. Çok hasta, zayıf olmaması gerekiyor.
5, Tüylerinin parlak olması gerekiyor.
6, Küçükbaş hayvanlarda, oğlaklar en az 1 yaşında, kuzuların en az 6 aylık ve annesi kadar olması gerekiyor. Koyun ve koçlar zaten kurban edilebiliyor ama yaş şartı koyun ve keçilerde farklılık gösteriyor.
7. Oğlaklar 1 yaşında olması lazım. Erkek kuzular en az 6 aylık olmalı. 1 yaşını doldurmuş olan hayvanlar zaten kurban edilebiliyor.
8. Büyükbaş hayvancılıkta en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Tüm hayvanların 2 yaşını doldurması dişlerinden belli oluyor. Ortadaki küçük kuzu dişlerinin düşüp büyük anaç dişlerinin çıkmış olması gerekli.
9. Alt çenelerinde 2 büyük dişin olması gerekiyor. İslami bir ibadet yapıyoruz, bunu düzgün yapmak zorundayız.
Kurban kesmek durumu olanlara farz olan bir ibadettir. Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir? Kurban keserken usule göre kesim yapmak oldukça önemlidir. Özellikle; kurban kesilirken hayvana acı çektirilmemeli, ehil kişiler tarafından yapılmalı ve çevre temizliği için tedbirler alınmalıdır.
Kurban Bayramı'nın ilk günü, ikinci günü kurban ibadetleri yerine getirilebilir. Kurban keserken kurbanın faziletini kazanmak için, bazı kurallar ve değerler söz konusudur. Kurbanlık hayvanın canı çıkmadan başın gövdeden ayrılmamasına özel gösterilmelidir.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

 Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.
 Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.
 Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.
 Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.
 Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.