Türk Balıkçılar Moritanya’da Zor Günler Geçiriyor| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Türk Balıkçılar Moritanya’da Zor Günler Geçiriyor

 Dem- Bir Yönetim Kurulu Başkanı Ali GÜNEY   Moritanya’da ki avcıların zor durumda olduğunu dile getirdi. Başkan Güney; “Karada yaşam şartları çok ağır. Doğru düzgün kalacak yer,  yiyecek, hastane yok. Buna rağmen başarılı işler yapıyoruz. 3 yıldır Moritanya da duruyoruz 1,5 yıldır ülkeler arası sıkıntı yasıyoruz. Fakir ülkelerde aracısız hiçbir iş yapılamıyor. Türk tekneleri olarak çok güzel avlanıyoruz. İşlerimizden oldukça memnunlar ancak,  en azından gemilerimizi kıyaya yanaştırabileceğimiz iskele yaptırmamızı istiyorlar. Teknelerimizin orda çalışabilmesi her yıl gemilerin sörvey (ruhsat yenilemesi )  yapılması gerekiyor.  Avladığımız balıkları karaya çıkartmak için çok uzun sıra bekliyoruz. ”dedi.


 
Başkan Ali Güney Moritanya’da ki son durumu şöyle değerlendirdi. 

“Yaşama şartları oldukça zor bir Ülke Moritanya. Sosyal hayat yok, ekmek parası için evlerinden vatanlarından uzakta çalışmaya gittiler. Teknelerimizde onların 1 yılda tutukları balıkları 1 günde avlıyorlar.  Buda başta Çin olmak üzere herkesi hayrete düşürüyor. Türkler Bu işi nasıl yapıyorlar dedirtiyor. Avcılarımız en son teknoloji ile avlama yapıyorlar ve oldukça başarılı işler çıkartıyorlar. Ancak son 1,5’ yıldır dır çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Yaşadığımız bu sorun çözülemediği durumda üzülerek söylüyorum ki teknelerimizi Moritanya’dan geri gelecek.
Karada yaşam şartları çok ağır. Doğru düzgün kalacak yer,  yiyecek, hastane yok. Buna rağmen başarılı işler yapıyoruz.
3 yıldır Moritanya da duruyoruz 1,5 yıldır ülkeler arası sıkıntı yasıyoruz.
Şu anda 50 tekne var her tekneden en az 35 kişi çalışıyor 1 kişinin aylık maaşı 10 bin.
Fakir ülkelerde rüşvetsiz hiçbir iş yapılamıyor. Türk tekneleri olarak çok güzel avlanıyoruz.
İşlerimizden oldukça memnunlar ancak,  en azından gemilerimizi kıyaya yanaştırabileceğimiz iskele yaptırmamızı istiyorlar.Teknelerimizin orda çalışabilmesi her yıl gemilerin sörvey (ruhsat yenilemesi )  yapılması gerekiyor.  Avladığımız balıkları karaya çıkartmak için çok uzun sıra bekliyoruz. Örneğim Çin gemileri kendi iskelesi var ve pek çok yatırım yapmışlar kolaylıkla her işlerini yapabilirken,  bizim avcılarımız zor şartlar altında geri çalışmaya devam ediyor.
Günlük 50 ton balık avlıyoruz. 2’şer yıllık sözleşmelerimiz var.  Sektörün sürdürüle birliğine bakıyorum.
Liman bakım onarımı Olması gerekiyor. Moritanyalı yetkililer Türkiye Cumhuriyetinden liman yapmamızı veya iskele yapmamızı istiyor. Acilen Devletimizden bu konuda desteklerini bekliyoruz. ”dedi.