“Türk Tarımı Kalkınsın Türkiye Kalkınsın”| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

“Türk Tarımı Kalkınsın Türkiye Kalkınsın”

Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen tarım sektörüne Temmuz ayında Tarım ve Orman Şurasının tanıtım toplantısı damgasını vurdu. 17 Temmuz’da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımları ile gerçekleşen tanıtım toplantısının 15 yıl aradan sonra ardından sonra 3.cü Tarım ve Orman Şurası gerçekleşecek.

 2019 yılının Ekim ayında yapılması planlanan büyük şura için 21 çalışma grubu oluşturuldu. Bu şurada öğretim üyeleri 163, sivil toplum kuruluşu temsilcileri 268, Bakanlık personellerinden 412 kişi  Bakanlık harici diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 39 kişi, toplamda 882 kişi şuarada görev aldı.  Tanıtım toplantısına 81 ilin İl Tarım ve Orman Müdürleri ile birlikte yine 81 ilden 162 üretici de katılım sağladı. Tarım ve Orman Şurasının tanıtım toplantısının ardından illerde de büyük şuraya kadar çalışmalar devam ediyor. Umut ediyoruz ki Tarım ve Orman Şurasından çıkacak kararlar Türkiye Tarımının yol haritası olsun.
Başta eli nasırlı üreticiler olmak üzere Tarım sektörünün bütün paydaşları umutla yapılacak olan büyük tarım ve orman şurasından güzel haberleri bekliyor. Tarım Türkiye için olmazsa olmazdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ında dediği gibi “Türk Tarımını Kalkındırmadan Türkiye’yi Kalkındıramayız” sözünü yol haritası edinerek tarım sektörüne dört elle sarılıp hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun edecek formüller aramalıyız.
Geçtiğimiz günlerde TBMM’de 11. Kalkınma planı kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 11. Kalkınma Planı ile Söz konusu 5 yıllık dönemde çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir, ülke insanının yeterli ve dengeli beslenmesinin yanı sıra arz-talep dengesini gözeten üretim yapısıyla uluslararası rekabet gücünü artırmış, ileri teknolojiye dayalı, altyapı sorunlarını çözmüş, örgütlülüğü ve verimliliği yüksek, etkin bir tarım sektörünün oluşturulması amaçlanıyor.

Planda ‘Tarım’ Öncelikli gelişme alanları içerisinde yer alıyor. Bu kapsamda atılacak adımlarla; makro ve mikro düzeyde doğru ve güvenilir veri temin edilerek, tohumdan sofraya uzanan tüm zincir tam olarak kayıt altına alınacak, yıllık izleme ve değerlendirme çalışmaları kurumsal hale getirilecek, tarımsal bilgi sistemleri tamamlanarak etkin kullanımı sağlanacak.
Tarımsal girdi ve ürün fiyat dalgalanmalarının izlenmesi, rekabetin korunması ve piyasa aksaklıklarının giderilmesine yönelik piyasa bilgi ve izleme sistemi oluşturulacak.
Tarımsal destekler artırılacak, su kısıtını gözeten, üretimde kalite, çiftçi maliyet ve geliri, arz ve talep dengesi odaklı dinamik bir yapıya kavuşturulacak.

11.ci Kalkınma planı içeriğinde ağırlıklı olarak Tarım var. Bu kalkınma planı 2019 ve 2023 yılları arasında tam olarak uygulamaya geçerse aynı zamanda 3. Tarım ve Orman Şurasında da alınacak kararlarla ve bu kararların takibi ile Türk tarımı ve Türkiye kalkınmış olacak.  Kalın sağlıcakla.

Muhammet OLUKLU
Anadolu İzlenimleri Genel Yayın Yönetmeni
muhammetoluklu@gmail.com