banner14

TÜDKİYEB, Küçük Çoban Şevkiyi Ödüllendirdi.

04 Şubat 2021 Perşembe 14:25
TÜDKİYEB,  Küçük Çoban Şevkiyi Ödüllendirdi.

TÜDKİYEB, sosyal medya fenomeni küçük çoban Şevki’yi ödüllendirdi. 12 yaşındaki Şevki Savran’a, 5 anaç sakız koyunu, tablet verenTÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, Şevki’nin bir yıllık okul masraflarının dakarşılanacağını bildirdi
TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik:“Şevki evladımız sektörümüz açısından bir simgedir”
“Şevki evladımızın hem okuluna devam etmesi, derslerinden arta kalanzamanda da ailesine yardımcı olabilmek için abisiyle birlikte koyunlarınbakım ve otlatılması işini yapması takdire şayan bir iştir. Herkese deörnek olacak bir davranıştır”
 
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, sosyal medya fenomeni küçük çoban Şevki’yi ödüllendirdi. 12 yaşındaki Şevki Savran’a, 5 anaç sakız koyunu, tablet veren TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, Şevki’nin bir yıllık okul masraflarının da karşılanacağını bildirdi.
Çelik, Balıkesir’in Havran ilçesi Büyükdere mahallesinde Şevki’yi ziyaretinde yaptığı konuşmada, sadece 12 yaşında olmasına rağmen tüm ülkeye örnek olacak bir çobanlık yapan Şevki Savran’ı takdir ettiklerini, gurur duyduklarını, kendisiyle tanışmak, yaptıklarını yerinde görmek için Ankara’dan kalkıp buralara kadar geldiklerini belirterek, “keşke, bütün insanlarımız mesleğini bu şekilde mükemmel olarak yapabilse. Şevki evladımız sektörümüz açısından bir simgedir” dedi.
Nihat Çelik, küçük yaşına rağmen Şevki Savran’ın son derece tercrübeli, işini çok iyi bilen, mükemmel bir şekilde görevini yaptığını vurguladı.


 
“Yoğun çaba içindeyiz”
 
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak 2006 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana, il birlikleriyle uyumlu çalışarak, hükümet ile işbirliği yaparak küçükbaş hayvancılığı daha iyi yerlere getirmek için yoğun çaba içinde olduklarına dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:
“Genel Başkan olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin destekleriyle sektörümüzü getirdiğimiz noktadan gurur duyuyorum.
Geldiğimiz seviye çok önemli olsa da bunu yeterli göremeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bize hedef koyduğu her nüfus başına bir küçükbaş hayvan sayısına en kısa zamanda ulaşmak için tüm sektör olarak geceli gündüzlü çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.
Tabii gelinen bu seviye ve ulaşılacak hedef, kesinlikle sektöre emek veren yetiştiricilerimizin olacaktır. Edirne’den Kars’a kadar boydan boya bu ülkenin her noktasında yetiştiricilerimiz gece gündüz, yağmur çamur, kar kış, sıcak soğuk demeden büyük bir özveriyle çalışmakta, hayvan sayısını, et ve süt verimini artırmaya gayret etmektedir. Bunlardan biri de Balıkesir’in Havran ilçesi Büyükdere mahallesinden yaşayan Şevki Savran evladımızdır.

Bu gayrete bir nebze de olsun destek vermek, sorunların çözülmesini sağlamak, yetiştiricimizin işini kolaylaştırmak, bizim için bir mutluluk kaynağıdır.
Bu çabada en önemli pay hiç kuşkusuz ki çobanlarımızındır. Onlar, çok önemli bir işi yerine getirmektedir. Unutmayalım ki başta Peygamber Efendimiz olmak üzere hemen her peygamber hayatlarının bir devresinde çobanlık yapmıştır.
 
-“Çobanlık Peygamberlerin mesleği”
 
Buhâri, Peygamber Efendimizin ‘Allah hiçbir peygamber göndermedi ki çobanlık yapmamış olsun’ şeklinde buyurduğunu, dinleyenlerin, ‘Sen de mi Ey Allah’ın Resûlü’ diye sormaları üzerine, ‘Evet, ben de bir miktar kırat mukabili Mekke ehline koyun güttüm’ dediğini nakleder. Hz. Musa, Hz. Yakup ve Hz. İshak peygamberlerin asıl meslekleri de çobanlıktır. Her mesleğin bir piri, bir peygamberi vardır ama çobanlık yapmayan peygamber yoktur. Çobanlık, bu topraklarda Cihan imparatorluğuna giden yolda Selçukluyu, Osmanlıyı kuran ecdadımızın mesleğidir.”
Sadece 12 yaşında olmasına rağmen tüm ülkeye örnek olacak bir çobanlık yapan Şevki Savran’ı takdir ettiklerini, kendisiyle gurur duyduklarını belirten Çelik, şöyle devam etti.
“Keşke, bütün insanlarımız mesleğini bu şekilde mükemmel olarak yapabilse. Kendisiyle tanışmak, yaptıklarını yerinde görmek için Ankara’dan kalktık buralara kadar geldik.   
Şevki evladımız, işine olan sevdasını, bilgisini sosyal medyaya yansıtarak örnek bir iş yapmış ve sektörümüze çok önemli bir katkı sağlamıştır. Şevki ile bu görüntülü röportajı yapan arkadaşımıza da çok teşekkür ediyoruz.
Bu aşamadan sonra Şevki evladımız sektörümüz açısından bir simgedir.
Şunu unutmalıyım; çalışmak ibadettir. Şevki evladımızın hem okuluna devam etmesi, derslerinden arta kalan zamanda da ailesine yardımcı olabilmek için abisiyle birlikte koyunların bakım ve otlatılması işini yapması takdire şayan bir iştir. Herkese de örnek olacak bir davranıştır. 
 
-“270 bin yetiştiricimiz adına teşekkür ediyoruz”
 
Kendisine 270 bin yetiştiricimiz adına teşekkür ediyoruz. Yaptıklarından gurur duyuyoruz.
Şevki evladımız ileride kasap olmayı düşündüğünü söylüyor ama benim ona tavsiyem eğitimini de aksatmaması yönünde olacaktır. Hem çobanlık yapıp hem üniversitede okuyan nice gençlerimiz vardır. Nitekim, daha geçen yaz Van’ın Erçiş ilçesinden Muhammet Taş evladımız, dağda, taşta, bayırda, gece gündüz son derece meşakkatli bir şekilde çobanlık yaparken, kıt imkanlarına rağmen aynı zamanda bu ülkenin en parlak öğrencileri arasına girmiş, tıp fakültesini kazanmış ve bizleri gururlandırmıştı. Genel Başkan olarak Muhammet Taş evladımıza da ziyarette bulunarak tebrik etmiştim.

Bu bilgiyle Şevki evladımız rahatlıkla hayvancılık alanında üniversite tahsili yapar, ülkesine hizmet etmeye devam eder.”
Şevki’nin okul hayatında yardımcı olacağına inandığı ve merada koyun otlatırken bile kullanabileceği, internete girip derslerini takip edebileceği 4,5 G uyumlu bir tablet, 5 adet anaç Sakız koyunu hediye ettiklerini bildiren Çelik, “Şevki evladımızın bir yıllık okul masraflarını da karşılayacağımızı buradan ilan ediyorum. Burada şunu da ifade etmek istiyorum ki; Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin sektörümüze verdiği en önemli desteklerden biri de sürü büyütme ve yenileme desteğidir. Anaç Sakız koyunların Şevki evladımızın sürüsünü büyütmesine, yenilemesine bereket katmasını diliyorum” dedi.

Küçükbaş hayvancılığı daima sahiplenen ve büyük desteklerini gördükleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile hükümete sektör adına teşekkür eden Çelik, konuşmasını, “Şevki evladımız, tabletini güle güle kullansın, yüzündeki mutlu ifade hiç eksilmesin.
Bu duygu ve düşüncelerle Şevki evladımız ve Şevki gibi tüm kardeşlerimize kapımızın her zaman sonuna kadar açık olduğunu ifade ediyor, yaşıtlarına örnek ve yol gösterici olmasından dolayı tekrar kendisini kutluyor, yanaklarından öpüyorum” sözleriyle tamamladı.
Ziyarete, Marmara ve Ege il birlik başkanları da katıldı.
 
 

Son Güncelleme: 08.04.2021 13:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner20

banner17