banner14

Bakanlıktan Biyolojik Çeşitlilik Hamlesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğünde Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü kapsamında düzenlenen ‘’Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı Etkinliği’’ne katıldı.

Anadolu İzlenimleri
Anadolu İzlenimleri
25 Mayıs 2021 Salı 15:32
Bakanlıktan Biyolojik Çeşitlilik Hamlesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PakdemirliOrman Genel Müdürlüğünde Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü kapsamında düzenlenen ‘’Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı Etkinliği’’ne katıldı

Türkiye’nin dünyada zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerden biri olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, ‘’Tüm Avrupa kıtasında yaklaşık 12 bin bitki türü bulunmasına karşın, ülkemiz, yaklaşık 4 bini endemik yani bu coğrafyaya has olmak üzere toplam 12 bin bitki türüne ev sahipliği yapıyor’’ dedi.

Biyolojik çeşitliliğin insanlık tarihinde görülmemiş bir hızda azaldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, dünyada son 50 yılda memeli, kuş, sürüngen ve balık popülasyonun yüzde 68’inin kaybedildiğini belirtti.

81 ilde biyolojik envanterin tamamlandığını ifade eden Bakan Pakdemirli şunları kaydetti:

 “Bu proje, Cumhuriyet tarihi boyunca, biyolojik çeşitlilik alanında yapılan en kapsamlı çalışmadır. Envanter tespiti çalışmaları, ormanlar dâhil ülke genelindeki tüm ekosistemlerde yapılmıştır. Ayrıca, habitat ve özellikli alanların tespiti ve bunlara ilişkin veriler de detaylı şekilde toplanmıştır. Proje süresince, yaklaşık 853 Bin gözlem noktasından toplanan verilerle, 13 bin 404 adet türün tespiti yapılmıştır. Bunlardan 12 bin 141 adedi bitki, 1.263 adedi ise hayvan türüdür. Envanteri yapılan türlerden; 428 adedi lokal endemik, 3 bin 275 adedi de endemik tür olup, bu türler dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunmaktadır. Bu envanter çalışmasında, çayır-mera, gıda, genetik materyal, peyzaj ve diğer gruplarda ekonomik değere haiz türler belirlenmiştir. Tıbbi ve aromatik bitkiler, 4 bin 832 adet takson ile en fazla türün tespit edildiği grup olarak öne çıkmaktadır. Tabi bu envanter çalışması sayesinde, ülkemizdeki Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin potansiyeli de net olarak belirlenmiştir. Proje sonunda, bilimsel ve güncel verilere dayalı olarak, ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik Haritası oluşturulmuştur. Ayrıca, oluşturduğumuz Türkiye’nin en büyük biyolojik çeşitlilik envanteri sayesinde, sonraki projelerimiz için gerekli atlığı sağlayacak büyük bir bilgi havuzuna da sahip olduk. Bunun yanında, envanter çalışmalarıyla Dünya literatürüne yeni türler de kazandırılmıştır. Örneğin; İstanbul’da, tespit edilen İstanbul soğanı ve Şırnak’ta tespit edilen bir Kızan dikeni türü bilim dünyası için yeni olup, ilk kez kayıt altına alınmıştır. Dünya’da sadece İzmir’de bulunan 5 yeni endemik tür keşfedilmiştir. Yine, Eskişehir’de Yunus Emre Çiçeği envantere kayıt edilerek biyolojik çeşitliliğimize katkı sağlanmıştır” dedi.

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında, ülkemizin tamamından elde edilen verilerin Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı’na aktarıldığı bilgisini veren Bakan Pakdemirli sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bugün sizlere tanıtımını yapacağımız Nuh’un Gemisi Veri Tabanı, Türkiye’deki en büyük biyolojik çeşitlilik veri tabanıdır. Tabi, bu veri tabanının ismi, Hazreti Nuh Peygamber’den esinlenerek verildi. Ülkemizin zengin biyolojik çeşitliliğini kayıt altına alan bu veri tabanı, elimizdeki değerin büyüklüğünü ortaya koyması ve bu değeri korumak için yapacağımız çalışmalara yol göstermesi açısından son derece önemlidir. Bugüne kadar Nuh’un Gemisi Veri Tabanına; 1,9 Milyonun üzerinde veri girişi yapıldı. Bu verilerin yarısını son 3 yılda veri tabanına girdik ve sistemi kullanıma hazır hale getirdik. Bu verilerin bir kısmını; istatistik ve bilgi amacıyla vatandaşlarımızın kullanımına da açtık. Bu sistem, ülkemizin tüm ekosistemlerini ve habitatlarını temsil edecek bir veri kapasitesine sahiptir. O nedenle veri tabanındaki bilgiler, biyolojik çeşitliliğin ekonomiye dönüştüğü; gıda, tarım, ormancılık, tıp, eczacılık, ilaç, kozmetik, parfüm, doğal boyalar, enerji ve savunma gibi pek çok alanda önemli bir altlık teşkil edecektir” dedi.

Ülkemizde nesli tehlike altına düşme riski olan türlerin korunması amacıyla toplam 100 tür Koruma Eylem Planı hazırladıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli, ‘’Bu eylem planları sayesinde, İzmir’de Akzambak, Şanlıurfa’da Çizgili Sırtlan ve Kelaynak, Artvin’de Hopa Engereği, Afyonkarahisar’da Eber Sarısı, Çanakkale’de Truva Kardeleni gibi birçok bitki ve hayvan  türünü koruma altına aldık. Tür Koruma Eylem Planı ve İzleme kapsamında ortaya koyduğumuz planlı ve etkin bu sistem sayesinde, türlerin durumunu titizlikle izliyor ve doğal ortamlarında korumak için gerekli tüm tedbirleri hızlıca devreye alıyoruz” dedi.

Türkiye olarak, Biyolojik çeşitlilikle ilgili uluslararası alanda çok sayıda anlaşmanın ve sözleşmenin üyesi olduklarını da belirten Pakdemirli “Bu kapsamda; tüm süreçleri yakından takip ediyor ve tüm çalışmalara katkı ve katılım sağlıyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye, 196 ülkenin imzaladığı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne 1996 yılında taraf olmuştur. Bugün, bu sözleşmenin en aktif ülkelerinden birisiyiz. 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16’ıncı Taraflar Konferansı’na Türkiye olarak ev sahipliği yapacağız. Ayrıca, Türkiye 2 yıl süre ile sözleşmenin Dönem Başkanlığını da yürütecektir” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 25.05.2021 15:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan 2021-05-25 21:40:33

Konya ovasisinin arpası buğdayı cikinca bu devlete bi hal oluyor zaten buğdayın dönüm basi 2000 t li buluyor 250 lirayimi konu yapiyorsunuz bir

Avatar
Hakan 2021-05-25 21:42:08

Konya ovasisinin arpası buğdayı cikinca bu devlete bi hal oluyor zaten buğdayın dönüm basi 2000 t li buluyor 250 lirayimi konu yapiyorsunuz bırakın masa üstünde boş boş konuşmayın bakanlar mudurler

Avatar
Hasan İlhan 2021-05-25 23:42:25

Sayın tarım bakanı bir kere çiftçi nin yanındayım diye bir açıklama yap buğday süt et ile uğraşmayın mazot gübre yem bunları düşünmek için çalışın çiftçi yi üvey evlat muamelesi yapmayın çiftçi toprağa küserse geri dönüş kolay olmaz

Avatar
Hasan İlhan 2021-05-25 23:43:38

Sayın tarım bakanı bir kere çiftçi nin yanındayım diye bir açıklama yap buğday süt et ile uğraşmayın mazot gübre yem bunları düşünmek için çalışın çiftçi yi üvey evlat muamelesi yapmayın çiftçi toprağa küserse geri dönüş kolay olmaz

Avatar
Hasan İlhan 2021-05-25 23:46:21

Yem mazot gübre ilaç bunları önce düşüren sonra buğday fiyatına müdahale edin sayın bakanım çiftçi şu an son canda seneye görüşürüz yarı yarıya düşer herşey iki kilo buğday bir kilo gübre bir buçuk kilo süt bir kilo yem bunu nasıl yapalım söyleyin mazot 7 geçti bizi düşünen yok nasıl olsa dışarıdan getirir siniz çiftçi tarım bakanlığı nın sırtında kambur sanki

Avatar
Emre 2021-05-26 16:47:42

Çiftçi düşmanları 1 kilo gubre 4 tl elektiriğin kw ne kadar bırak çiftçi ile ugrasmayi

banner17