Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı zeytinyağı ihracatı ile yeni bir karar aldı. Buna göre pandeminin yol açtığı belirsizlik ve artan yağ talebi gerekçe gösterilerek Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talebiyle, Ticaret Bakanlığı dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yasak getirdi. Karar, Türkiye'den 31 Ekim 2021 tarihine kadar dökme ve varilli zeytinyağı ihraç edilmesini yasaklıyor. Bu iyi mi oldu, kötü mü oldu? Bu ani ve beklenmedik karar, sektöre ne getirir, ne götürür? Bu hususta sektör temsilcileri, görüşlerinin alınmamasını yanlış buluyor ve uygulamanın başta üretici olmak üzere sektöre zarar vereceğini söylüyor.

ÜRETİCİ NE DİYOR - Balıkesir'in Edremit ilçesi Ziraat Odası Meclis Başkanı Dr. Mustafa Tan, zeytin ve zeytinyağı sektöründe çok bilinen ve deneyimli bir isim. Tan, kararın ana üreticiyi vuracağını belirtiyor. Tan'a göre üretici zaten maliyetlerini dahi karşılayamaz durumda. Tan, "Üreticiler, 27-28 TL gibi fiyatlarla satıyor bu ürünü. Şimdi ihracat olmayacağı için üreticinin elindeki ürünün fiyatı daha da düşecek. Tüketici korunacaksa KDV’de indirime gidilebilirdi, zincir marketlerin ve aracıların yüksek oranlı kârları incelenebilirdi. Bunların yerine üreticinin sırtına binilmesi doğru olmaz,” şeklinde konuşuyor.

UZZK NE DİYOR - Konuyu sektörün çatı kuruluşu Ulusal zeytin ve Zeytinyağı Konseyi'nin (UZZK) başkanı Ümmühan Tibet'e sordum. Ümmühan Hanım, "Bu yanlış bir karar," diyor. "Bakanlığımızın kısa sürede bu yanlıştan döneceğine ve sektörün sesini dikkate alacağına eminim," şeklinde konuşan Ümmühan Tibet bu arada farklı bir noktaya dikkat çekiyor: "Zaten piyasada açık yok. Arz ve talep sorunu yok. Yanı sıra toplam bitkisel yağ tüketimi içinde zeytinyağı tüketiminin payı çok küçük, yani yüzde 10 kadar. Bu yönüyle ihracat Türkiye açısından fazlasıyla önemli. Ayrıca pandemi döneminde taklit ve tağşişli ürün tüketimi çok arttı. Bunda internetten yapılan alışveriş büyük rol oynuyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın sahte ürünlerle yaptığı mücadeleyi biliyoruz, ancak kayıt dışı satışlar markasız ve denetimsiz zeytinyağı tüketimine yönlendiriyor. Bu hususu özellikle Bakanlığımızın dikkatine sunuyoruz."

İHRACATÇI NE DİYOR - Peki, Türkiye'nin bu alanda faaliyet gösteren tek Birliği olan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) yaptığı açıklamada hangi görüşleri savunuyor: "Türkiye, üretimde dünya ikinciliği hedefiyle 2002 sonrasında devlet destekleriyle 90 milyon olan zeytin ağacı varlığını 180 milyona çıkardı... Türkiye'nin yıllık 140 bin ton iç tüketimi olduğu bir gerçek. Bu şartlarda ihraç edilebilecek 60-70 bin ton civarı zeytinyağımız var. İhracatımızın yaklaşık yüzde 55'i dökme olarak yapılıyor. Bu şartlarda dökme zeytinyağı ihracatına yasak getirilmesini doğru bir hamle olarak görmüyoruz... Bugün dünya zeytinyağı üretiminin yüzde 55’ini tek başına gerçekleştiren İspanya’nın toplam ihracatının halen yüzde 60’ı dökme şeklindedir. Bizim de İspanya örneğindeki gibi nihai hedefimiz kutulu ihracatımızın payını artırmaktır... Dünya genelinde zeytinyağı üretici ülkeler arasında dökme zeytinyağına ihracat yasağı getiren başka bir ülke yoktur... Sonuç itibarıyla, Bakanlığımızın üretici ve ihracatçının görüşüne değer vereceğine inanıyor, bu çerçevede dökme ve varilli ihracatın devamını istiyoruz."  

SON SÖZ - Zeytin ve zeytinyağı sektöründe ortak bir ses çıkmasını ve ortak bir görüş etrafında buluşulmasını sağlamak bir hayli zordur. Uzun yıllardan beri hep böyle oldu. Ancak görülüyor ki, bu defa durum farklı. Sektörün tüm temsilcileri aynı görüşte birleşiyor. Alınan karar mutlaka iyi niyetli de olsa, sonuç itibarıyla başta üretici olmak üzere tüm bileşenlere zarar verecek. Öyleyse yol yakın iken bu yanlıştan dönmek çok isabetli olacak diye düşünmekte fayda var. Hem de bir an önce...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4