Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Erkenci Patates Fiyatları Düşürecek İthalata Gerek Yok

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Anadolu İzlenimleri ’ne patates fiyatlarına ilişkin bir açıklama yaparak “patateste ithalata gerek yok. Patatesteki fiyat artışı geçicidir. Önümüzdeki günlerde erkenci patates toplanacak.” Dedi.
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Anadolu İzlenimleri ’ne patates fiyatlarına ilişkin bir açıklama yaparak “patateste ithalata gerek yok. Patatesteki fiyat artışı geçicidir. Önümüzdeki günlerde erkenci patates toplanacak. Niğde, Tokat’ın Niksar ilçesinde Bursa’nın Yenişehir de ve Afyonkarahisar’da erkenci yazlık dediğimiz patates çıkacak. Bu yüzden patateste ithalata gere yok dedi.


Tarlada Patates İki buçuk lira

Başkan Veli Kenar patates fiyatlarına ilişkinde değerlendirilmelerde bulunurken “ Patates fiyatları şuanda tarlada 2.50 kuruş tüketiciye gelene kadar patates fiyatları 6TL buluyor. Bu fiyatları halciler tüccarlar yükseltiyor dedi.
 
Ekim alanlarının az olması ve aşırı yağmur Patates fiyatlarında etkili oldu
Patates fiyatlarının artmasına yönelikte değerlendirmede bulunan başkan Kenar şunları söyledi.
“1 yıl önce yani 2016 -2017 yıllarında yazlıkçı dediğimiz patates ekim alanları bir hayli fazla idi. O yılda Adana’da yazlıkçı patatesin zarar etmesi 2017 -2018 yılında patatesin ekimin az olması ve aşırı yağmurlardan dolayı toplanamaması patates fiyatlarını etkiledi. Patates fiyatlarının yükselmesi geçicidir.  Önümüzdeki günlerde patates fiyatları ülke genelinde normale dönecektir.” Dedi.
 

Üreticinin Umudu Sözleşmeli Tarım

Tarım Bakanı Fakıbaba’nın sözleşmeli tarıma geçileceği açıklaması patates üreticisini umutlandırdı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın, Niğde  ziyareti sırasında ülke genelinde sözleşmeli tarıma geçileceği yönündeki açıklamaları patates üreticilerini umutlandırdı. Sözleşmeli olarak üretilecek ürünler, alım ve fiyat garantisi olacağı için çiftçi herhangi bir sıkıntı yaşamadan emeğinin karşılığını alacak. Bu sayede patatesin depolarda çürümesinin de önüne geçilecek.
Uygulamaya Geçmeli
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, sözleşmeli tarımın, çiftçinin geleceğe umutla bakması anlamına geldiğini belirterek, "Sözleşmeli tarımda bölgelerin kendine has yetiştirdiği ürünler var. Her bölgede bu uygulama sanırım birkaç üründe yapılacak. Örneğin Niğde Türkiye'nin en fazla patates üreten illerinin başında geliyor. Ürün bir yıl çiftinin yüzünü güldürse birkaç yıl sıkıntı yaşatıyor. Bu yıl da sıkıntılı. Bunları yaşamamak için sözleşmeli tarımın bir an önce uygulamaya geçirilmesini bekliyoruz" dedi. Üreticilere fiyat ve alım garantisi verilmesinin tarımda önemli bir gelişme olduğunu dile getiren üretici ve tüccar Ünal Topal de şunları söyledi: "Patates üreticisi neredeyse her yıl aynı sıkıntıyı yaşıyor. Binlerce ton patates, pazarlanamadığı için depolarda bekliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın açıkladığı uygulama hayata geçirildiğinde üretici açısından çok önemli bir adım atılmış olarak. Sözleşmeli tarım bir an önce hayata geçsin ve yaygınlaştırılsın. Biz üretici olarak bunu istiyoruz."
Her Yerde Ortak Olmalı
Kentte 18 yıldır patates üretimi ve tüccarlık yapan Serdar Baştürk ise sözleşmeli tarım uygulaması hakkında tereddütleri olduğunu söyledi. Baştürk, "Geçtiğimiz yıllarda yemeklik patatesi üç yılda bir ekmemiz önerildi. Ama Ödemiş yılda iki kez ürün aldı. Her kente farklı uygulama olursa başarılı olamaz. Ulusal anlamda her ürünün aynı şekilde değerlendirilmesi gerekir" şeklinde konuştu.