Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

İsrail'in Beyhude Çabası'na Pabuç Bırakmayız

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya ilişkin sert yanıt geldi. Bakan Fakıbaba “Türkiye'yi, küçük bir devletin bu tür tehditlerle sindirmeye çalışmasının beyhude bir çaba olduğunu ve bu tür tehditlere pabuç bırakmayacağımızı İsrail'in bilmesi gerekiyor.” Dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaptığı açıklamada, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel'in, dün Twitter hesabından, "İsrail ve Filistin'e yönelik tutumu nedeniyle Türkiye'den gerçekleştirdikleri tarım ürünleri ithalatını durdurma talimatı verdiğine" ilişkin sözlerini değerlendirdi.

“Dünyanın çeşitli ülkeleriyle tarımsal ticari ilişkileri bulunan ve tarımda net ihracatçı olan ülkemizin İsrail gibi küçük bir ülkenin 'ithalatı dondurması'ndan çekinmesi asla düşünülemez. Ülkemizin tarımı, artık dünya piyasasında alternatif pazarlar bulma noktasında sıkıntı yaşamayan dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Türkiye'yi, küçük bir devletin bu tür tehditlerle sindirmeye çalışmasının beyhude bir çaba olduğunu ve bu tür tehditlere pabuç bırakmayacağımızı İsrail'in bilmesi gerekiyor. Halkımız, mazlumların gür sesi olan Sayın Cumhurbaşkanımızın Filistin konusunda da yanındadır. Bizler Filistin davasını Türkiye'nin davası olarak görüyor ve Kudüs'ü kırmızı çizgimiz olarak değerlendiriyoruz. Hiçbir ekonomik kaygı, bizim Kudüs sevdamızın ve Filistinlilerin haklı davasını savunmamızın önüne geçemez. “dedi.
 
 
 

Hangi Ülke Tarım Uydusu Fırlatacak?

Edinilen bilgiye  göre, İsrail Uzay ve Havacılık Enstitüsü (IAI) tarafından geliştirilen Venüs uydusu, dünya yörüngesinde, İsrail topraklarında çevre şartlarının değişmesi, su kaynakları, bitki örtüsü ve ormanların durumu, tarım arazilerinin özellikleri konusunda dış uzaydan bilgi toplayacak.

İsrail'in tarım ve çevre konusunda bilgi toplamak için tasarladığı ilk uydu olan Venüs uydusu, 1 Ağustos'ta Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Dört yıl üç ay hizmet süresi olan Venüs uydusu Fransız Uzay ve Havacılık Enstitüsü (CNES) ile yapılan işbirliği ile üretildi.

Uydu, Fransız Arianespace şirketinin roketi ile uzaya fırlatılacak. Projede yer alan diğer İsrail firmalarından ELBIT uydunun teleskop sistemlerini geliştirirken, RAFAEL, yön ve itici roketleri imal etti.