Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Pamuk Tarla'da Kaldı

Güneydoğu Anadolu Projesi'yle (GAP) sulu tarımın yaygınlaşmasının ardından ekim alanı her yıl genişleyen ve bölgede ‘Beyaz altın’ olarak nitelendirilen pamuk, erken gelen ve ara ara devam eden yağışlar nedeniyle bu yıl üreticisini memnun edemedi. Çiftçi, kredi ile aldığı tohum, gübre ve mazot parasını ödeyemediğini belirterek, devletten destek beklediklerini söyledi. 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ilk sırada, Harran Ovası olmak üzere ekim ayından itibaren başlayan yağışlar nedeniyle çok sayıda çiftçi, hala ürününü toplayamadı. Hasat için güneşli günleri bekleyen üreticiler, fiyatı düşen ürünün toplanması halinde işçilik parasının ancak çıkarıldığını ifade ediyor.
Türkiye'de üretilen pamuğun yaklaşık yüzde 50’sinin üretildiği Şanlıurfa’da tarlada kalan pamuk ile ülke ekonomisinin de ciddi anlamda zarara uğradığı belirtildi. Bölgede üretilen pamuğun yüzde 40’nın Harran Ovası’nda halen toplanmadığı bildirildi.

“Pamuk tarlada Kaldı”

Şanlıurfalı çiftçi Eyüp Demir, üreticiler olarak bir çıkmazda olduklarını aktararak, “Biz çiftçi olarak bu sene mağdur olduğumuz kadar hiçbir zaman mağdur olmadık. Pamuğumuz tarlada, yoğun yağışlardan dolayı aralıksız yağışlardan dolayı toplayamadık. Şimdi tohum parası duruyor, mazot parası duruyor, gübre ve ilaç gibi borçlar bizden isteniyor. Borçlarımızı şu an ödeyemiyoruz. Burada Akçakale'de Harran olarak her bir aile 1015 kişiliktir. Tek geçim kaynağı ise pamuktur. Pamuğun da hasadında çok geç kalındı. Göründüğü gibi pamuklar halen yerde duruyor. Zaten bu saatten sonra toplanacak pamuk para etmiyor. Normal şartlarda bu pamuğu toplasak dahi masrafını kurtarmıyor. Şu anda bitmiş, tükenmiş durumdayız. Üstelik yerdeki pamuğu fabrika sahipleri de almıyor. Bu pamuk tarlada öldü. Gerçekten ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çiftçiler olarak çıkmazdayız. Yetkililerden istirhamımız bir an önce çiftçilere bir destek çıkmalarını istiyoruz” diye konuştu. 
 

Beyaz Altına Verilen Destek Ekim Alanlarını Artırdı

Türkiyenin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan pamuğa bir dönem kota uygulaması yüzünden bir çok bölgede pamuk üretiminden çekilen çiftçi desteklemelerin ve teşviklerin artırılması ile pamuk ekimine rağbet arttı.
Manisa'nın bir zamanlar en önemli tarımsal ürünü olan pamuğa 2001 yılında getirilen kota ve destekleme verilmemesi nedeniyle üretimi terk eden çiftçiler 2016 yılında başlanan destekleme ile yeniden pamuğa dönüş yapmaya başladı. Uzun yıllar sonra tekrar pamuk ekimine başlayan Manisalı çiftçiler üretime devam edebilmek için desteğin artırılmasını istedi.
2001 yılında pamuk ekiminde devlet desteğinin kaldırılmasından sonra Manisa ovasından kaybolan pamuk, devlet desteğinin tekrar verilmeye başlanması ile yeniden ekilmeye başlandı.
Manisalı çiftçiler uzun süre ayrı kaldıkları beyaz altın olarak adlandırılan pamuğa kavuşurken Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Selimşahlar Mahallesi'nde yaklaşık 400 dönümlük araziye pamuk ekimini gerçekleştiren Murat Malta, uzun bir aradan sonra ekimine başladıkları pamuğun daha fazla ekilmesini istediklerini ama çiftçilerin önlerini göremedikleri için tereddüt yaşadığını dile getirdi.

"Çiftçiler pamuk ekmekte hala tereddüt yaşıyor"

Pamuk üreticisi Murat Malta, "Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Selimşahlar Mahallesi'nde tarımla uğraşmaktayım. Bu sene yaklaşık 400 dönüm pamuk ekiyoruz. Pamuğa devlet tarafından verilen destek 2001 yılında kesildikten sonra alternatif ürün arayışını girdik.
Pamuğa alternatif olarak 2001 yılından bu yana 16 sene mısır ektik. Mısırdan elde ettiğimiz gelir düşünce, devlet tarafından pamuğa desteleme primi 2016 yılında verilmeye başlandı ve tekrar pamuğa döndük. Geçen sene uzun bir aradan sonra ilk defa ektik pamuğu. Bu sene ikinci yılımızda tekrar ekiyoruz. Allah bereket versin geçen sene güzel kazanç sağladık. dedi.
 
 

Beyaz Altının Ekim Alanı Artırılmaya Çalışılıyor

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da, verilen devlet desteğiyle “beyaz altın” olarak bilinen pamuğun ekim alanı geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 arttı.

Kentte 2011’den 2016’ya kadar kentte ekim alanı ve üretimi yarı yarıya düşen pamuk, tekrar bölge çiftçisinin gözdesi haline getirilmeye çalışılıyor.
Bu kapsamda kilogramına 80 kuruş verilen destek sayesinde katma değeri yüksek olan pamuğun ekim alanı, Adana’da geçen yıla göre yüzde 20 civarında artış göstererek 330 bin dekara yükseldi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, yaptığı açıklamada, pamuğun ekim alanının 2011’den geçen yıla kadar yüzde 52 civarında daralma gösterdiğini söyledi.

Buna bağlı olarak üretimde de yüzde 51 civarında azalma yaşandığını belirten Doğan, 2011’de 308 bin 560 ton hasat edilen pamuğun 2016 yılında 151 bin 880 tona düştüğünü vurguladı.

Doğan, son desteğin ardından Çukurova bölgesinde pamuk ekim alanının geçen yıla oranla yüzde 20 arttığını işaret ederek, “Adana’da 2016 yılında 273 bin 458 dekara pamuk ekimi yapıldı. Pamuğun kilogram fiyatına 80 kuruş verilen destekle bu yıl pamuk ekimi Adana’da yüzde 20 arttı. Destek devam ederse inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda pamuk ekimi daha fazla olacaktır. Bu destek geç açıklandığı için üreticilerimiz biraz tedirgin oldu. Destek biraz daha erken açıklansaydı beyaz altın pamuk Adana’da bu yıl yüzde 30 ile 35 arasında artış gösterecekti.” diye konuştu.

“Pamuk toplama araçlarıana destek bekliyoruz” 

Adana için pamuğun önemini anlatan Doğan, “Adana’nın ürünü pamuktur. Pamuk şu an tekrar geri döndü. Çiftçilerimiz bu yıl pamuktan memnun. Çünkü fiyatları iyi. Beyaz altın pamuğa rağbet gittikçe artmakta. Verilen destek çiftçimizi tatmin etmekte. Bu yıl dekar başına 500-600 kilogram verim bekleniyor.” dedi.

Ekim alanında yaşanan artıştan dolayı çiftçilerin pamuk toplama makinesi bulmakta zorlanacağını ifade eden Doğan, “Üreticilerimiz pamuk toplama makinelerini bulmakta biraz zorlanacak. Bu hasat makineleri çok pahalı olması nedeniyle çiftçilerimizin alım gücü yok. Hükümetimizden pamuk toplama makinelerine diğer tarım aletlerinde olduğu gibi destek verilmesini bekliyoruz. Pamuk toplama makinesiyle günde 80 ile 100 dönüm arasında ürün hasadı yapılmakta. Bu da tabii çiftçinin işini kolaylaştırmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Tarımsal Teşvikler Pamuğa da Yaradı!

Türkiye'nin ürettiği en önemli tarım ürünlerinden biri olan pamuk, son yıllarda kaybettiği popülerliği yeniden kazanmaya başladı. Tarımsal teşviklerin pamuk üreticisine de kanalize edilmesiyle, Ege Bölgesi başta olmak üzere, daha önce terk edilen pamuk üretimi yurt genelinde yeniden canlanmaya başladı.

Iğdır'da da bu konuda yapılan çalışmalar dikkat çekiyor. Sahip olduğu mikroiklimi ile bölge illerinden ayrılan Iğdır'da, yaklaşık 30 yıl aradan sonra geçen yıl Tarım İşletme Genel Müdürlüğünün (TİGEM) bin dönümlük arazisinde pamuk ekimi yapıldı. Bu yıl ise Iğdır İl Tarım Müdürlüğünce 6 bin dönümde deneme ekimi gerçekleştirdi.

Kentte yeniden pamuk üretimine dönmek için yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi veren Iğdır İl Tarım Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, uygun pamuk türünü bulmak için deneme ekimleri yapmayı sürdürdüklerini söyledi.

TİGEM'in geçen yıl bin dönümde yaptığı deneme ekimini kendilerinin bu sene 6 bin dönümde gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Yolcu, "Hangi pamuk tohumu bölgemize daha uygun bu noktada çalışma yürütüyoruz. Geçen yıl TİGEM'in elde ettiği ürün kalitesi oldukça iyiydi. Bu sezon yaklaşık 15 çeşit pamuk türü ekimi yaptık. Sonuçları yıl sonunda almış oluruz. Hangi türden daha çok ve kaliteli pamuk elde edersek önümüzdeki yıllarda onun ekimini yapacağız" diye konuştu.

"Üretimin artması sanayiyi de geliştirir"

Yaklaşık 30 yıl önce ağırlıklı olarak pamuk tarımı yapılan kentte şu anda neredeyse hiç ekim yapılmadığını ifade eden Yolcu, bu ürünün yerini şeker pancarı, yonca gibi alternatiflerin aldığını söyledi.

Yolcu, "Cazibe Merkezleri programı ile bölgeye ilgi arttıkça vatandaş ürününü satabileceğine inanacak, yeniden pamuk üretimine dönecektir." dedi.

Iğdır'da daha önce çırçır fabrikası olduğunu da kaydeden Yolcu, üretimin artmasıyla pamuğa dayalı sanayinin bölgede gelişeceğini belirtti.

"Pamuğa geri dönmek istiyoruz"

Öte yandan "Iğdır Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri" etkinliğinde bu konuya değinen Iğdır Valisi Turgay Akman, sulu tarıma geçilmesiyle alternatif ürünlerin tercih edilir hale geldiğini, ancak pamuk tarımına geri dönmek istediklerini bildirdi. 

Iğdır AK Parti Milletvekili Nurettin Aras da söz konusu etkinlikteki konuşmasında, "Sulu tarımdan önce burada pamuk tarımı yapılıyordu. Şimdi yeniden pamuğa dönmek, çırçır ve iplik fabrikalarıyla tekstil sektörüne girmek istiyoruz" ifadelerini kullandı