Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Arazi Toplulaştırma Kararı Resmi Gazete'de

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; Ankara, Çankırı ve Kırşehir'deki bazı alanlarda belirlenen arazileri toplulaştırma kararı aldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bakanlar Kurulu kararı ile Ankara, Çankırı ve Kırşehir'de arazi toplulaştırması yapılacağı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca; Ankara'nın Kalecik, Kırşehir'in Kaman ve Akpınar ile Çankırı'nın Merkez, Kızılırmak, Şabanözü ve Eldivan ilçelerinde belirlenen yerlerde arazi toplulaştırması yapılması kararlaştırıldı.
Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerlerle teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ve yoğun sabit tesis bulunan yerler toplulaştırma dışında tutulacak. -
 
 

Son 15 Yılda Ne Kadar Tarım Arazisi Toplulaştırıldı?

Türkiye'de son 15 yılda yürütülen çalışmalarla 5 milyon hektar tarım arazisinin toplulaştırılması gerçekleşti. 2002 yılına kadar sadece 450 bin hektar toplulaştırma gerçekleşmişti. 2023 yılına kadar 7 milyon hektar toplulaştırılmanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, 8. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın gerçekleştirildiği Diyarbakır teması sırasında AA muhabirine bir dizi açıklamalarda bulundu. 8. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’na katılımın yoğun olduğunu belirterek, "Tarımda dönüşümü ve üretimi artırmak zorundayız" dedi.

‘1 milyar insanın yoksullukla, 800 milyon insanın ise açlıkla karşı karşıya’

Tarım üretiminin önemine vurgu yapan Mehmet Hamdi Tunç, dünya genelinde 1 milyar insanın yoksullukla, 800 milyon insanın ise açlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, yılda 1.4 milyar ton gıdanın israf edildiğini belirtti. Obeziteye de değinen Tunç şöyle devam etti:

"Sefalet ile sefahat yan yana. Tarımda dönüşümü ve üretimi artırmak zorundayız. Tarımı stratejik ve rekabete dayalı iktisadi bir sektör olarak ele alıyor, yeni dönemde önemli projeleri hayata geçiriyoruz." dedi.

Son yıllarda uygulanan doğru tarım politikalarıyla tarımda büyük gelişmeler gösterildiğini belirten Tunç, tarımsal ürün ihracatının 16,3 milyar dolara çıktığını ifade etti. Tunç, "2023 yılında 40 milyar dolarlık tarımsal ürün ihracatı hedefliyoruz ve çalışmalarımızı bu vizyonla sürdürüyoruz" diye konuştu.

‘2 milyon hektar alanda toplulaştırma sürüyor’

Türkiye'de ilk olarak 1961 yılında Konya'da başlatılan uygulamayla 2002 yılına kadar 450 bin hektar arazide toplulaştırmanın tamamlandığını kaydeden Tunç; bu çalışmalar sayesinde 5 milyon hektar arazinin toplulaştırılmasının sağlandığını, 2 milyon hektar alanda da bu uygulamanın sürdüğünü ifade etti.

Bakanlık olarak tarım arazilerinin toplulaştırılmasına büyük önem verdiklerini ifade eden Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedef, 2023 yılına kadar 7 milyon hektar alanda toplulaştırmayı tamamlamaktır. Diyarbakır'da 225 milyon lira kaynak kullanarak 645 hektar alanda toplulaştırma sağlandı, 4 bin hektar arazinin toplulaştırılması sürüyor. Hedefimiz 2023 yılına kadar Diyarbakır'da 717 bin hektar alanda toplulaştırmayı tamamlamaktır."

KAYNAK: AA