İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tarımsal ürün üretimi için Venezuela’da toprak kiralamak için ziyaretlerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'ye sert tepki gösterdi.  "Tarım Bakanı övünerek ne ilan etmiş biliyor musunuz? Venezuela'da yer kiralamışlar. Buğday yetiştirmek için toprak kiralamışlar. Günahtır kardeşim günahtır. El alemin çiftçisini zengin ederken, kendi çiftçini açlığa mahkum ediyorsan ne yerlisin ne milli" diyen Akşener, şu açıklamaları yaptı.

“Tarım Bakanı övünerek ne ilan etmiş biliyor musunuz? Venezuela'da yer kiralamışlar. Buğday yetiştirmek için toprak kiralamışlar. Günahtır kardeşim günahtır.  24 milyar lirayı Hariri’nin cebine koydunuz. Buradaki insanların vergisiydi, buradaki insanların cebinden çıkmıştı. Niye, aile dostunuzdu. 24 milyar lira!  Nisan ayında gübre atamadı çiftçimiz. O gübreyi bedava verebilirdiniz. Siz buğday üreticisini tarladan çektin aldın, Venezuela çiftçisine para ödüyorsun. Venezuela çiftçisini zengin eden o kirayla biz fındık üreticisine 74 lira verebiliriz. 74 lira vermek zorundayız.  El alemin çiftçisini zengin ederken, kendi çiftçini açlığa mahkum ediyorsan ne yerlisin ne milli. Onun için beraberce yapmamız gereken şu; siz önce velinimet olduğunuzu bileceksiniz.  Benim gibi herkesi buraya getireceksiniz karşınızda resmi tazim durduracaksınız. Oylarınızı bizleri imtihana çekerek, en zor şartlarda, en zor imtihanlardan geçirerek vereceksiniz. Ben de, biz de dahil. Ne demek 5 maaş, ne demek 10 maaş, ne demek 15 maaş almak danışmanlıkta?  Gençlere ‘Kaç lira var oğlum cebinde’ diye soruyorum. Bugüne kadar en fazla 25 lira çıktı. Böyle bir sistem harami bir sistemdir. Senin çocuğun işsizken, umutsuzken, bu ülkede nefes alamıyorken; başka ailelerin çocukları ayıları-dayıları varsa emeksiz ballı maaşlara geçiniyorsa bunun adı kul hakkıdır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur.”

Kurban Vekalet Bedelleri Açıklandı! Vekalet Bedeli Ne Kadar Oldu? Kurban Vekalet Bedelleri Açıklandı! Vekalet Bedeli Ne Kadar Oldu?

Kanada, Ukrayna, Rusya gibi pek çok yerden nohut, mercimek, buğday alındığını, saman ve hayvan ithal edildiğini söyleyen Akşener, buna karşı hamile ineğini kesime gönderen gözü yaşlı besiciler olduğunu vurguladı.