Üretmeden işlemek ve tüketmek mümkün değil

Gıda Ambalajında Plastik Maddeler Ve Malzemelerle İlgili Kurallar Belirlendi! Gıda Ambalajında Plastik Maddeler Ve Malzemelerle İlgili Kurallar Belirlendi!

Başkan Tartan şunları kaydetti. “Özellikle süt sektörü ile ilgili oluşturulacak tüm politika ve planlar, üretici kesimini küstürmeden süt üretmeye teşvik etmek ve kazandırmak amacı yanında sanayinin de sürdürülebilir bir şekilde üretimde tutulması ve tüketicinin de korunması esasına dayanmalıdır. Bu zincirin temeli ve hayati unsurunun üretici olduğu malumunuzdur. Üretmeden işlemek ve tüketmek mümkün değildir. Dün, bugün ve yarın çiğ süt piyasa istikrarına zarar verecek her bir olumsuz gelişmenin Türkiye’nin gıda üretimi açısından bağımsızlığının temeli olan üretici kesimini üretimden uzaklaştırdığı unutulmamalıdır. Sonuç itibariyle biz sektörü bir bütün olarak görüyor üretici, tüketici ve sanayici kesiminin birbirini tamamlayan unsurlar olduğu düşünüyoruz’ ’dedi.

Üreticilerimiz hiçbir zaman gıda enflasyonuna neden olmadı

Sütün piyasası ve fiyatlara ilişkin açıklamada bulunan Başkan, ‘’Süt sanayicisi geçtiğimiz yıl Ekim ayında açıklanan 8,50 TL referans fiyatının üzerinde süt alımı yapmıştır. Süt temininde arz sorunu kaygısından olacak ki açıklanan referans fiyatının üreticinin maliyetini karşılamadığı için, çiğ süt kalitesine göre 11-12 TL den alınmıştır.  Elbette bu fiyatlar üzerinden alım yapan sanayici raftaki ürünlere bu rakamlar üzerinden fiyat artışı yapmıştır. Üreticinin maliyetleri sürekli olarak artmaya devam etmiş ve halen devam etmektedir. Kaba yem fiyatları altı ay öncesine göre ikiye katlamıştır. Kesif yem fiyatlarına ise aylık olarak zam yapılmaya devam etmektedir. Şu anda da üreticilerimiz başta yem olmak üzere girdi maliyetleri sürekli olarak artış göstermektedir.

Sanayici firmalar çiğ sütün piyasasını düşürme girişimindedir

Sanayici firmalar makul ve mantıklı gerekçe olmaksızın halkın temel ihtiyaçlarından biri olan çiğ sütün piyasasını düşürme girişimindedir. Bu zorlu süreçte üreticilerimizi desteklememiz gerektiğini aksi takdirde çok büyük ve telafisi yılları alacak bir sorunla karşılaşmamızın kaçınılmaz olacağı aşikârdır. Bu da hayvancılık sektörünün sıkıntılara girmesine neden olacaktır. Üretimin desteklenmesi ve artırılması enflasyon ile mücadelenin en önemli aracı olduğu bilinen bir gerçektir. Üreticilerimiz hiçbir zaman gıda enflasyonuna sebep olmamışlardır. Artan maliyetlerinin altında üretim mücadelesi vermektedirler. ’diye belirtti.

Son olarak Tartan, Karapınar Süt Üreticileri Birliği olarak her zaman süt üretimini daha ileriye götürmek için süt üreticilerinin yanında olacağını bildirdi.