Et ve Süt Kurumu'nun yazılı açıklamasına göre, bazı haber sitelerinde yer alan "ESK Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğini Görmezden Geliyor" iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Sokak Hayvanları Yasası Nedir? 30 Günlük Süre Dolunca Ne Olacak? Sokak Hayvanları Yasası Nedir? 30 Günlük Süre Dolunca Ne Olacak?

Kurum, kırmızı et piyasalarını düzenleme ve dengeleme göreviyle, dış tedarik karkas et sözleşmelerinin tamamının Bakanlık tarafından onaylanmış kesimhanelerle yapıldığını ve aracı tedarikçilerden alım yapılmadığını vurguladı.

Ayrıca, yurt dışında kesilen tüm hayvanların karkas etlerinden alınan numunelerin akredite laboratuvarlarda mikrobiyolojik analizlere tabi tutulduğu, aynı karkas etlerden yurt içine girişlerinde de Bakanlık tarafından kontrol muayenesi için tekrar numune alındığı ve akredite laboratuvarlarda mikrobiyolojik analizlerin yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, bugüne kadar gıda denetim hizmetlerinde ve tüketici geri bildirimlerinde hijyen standartlarına aykırı herhangi bir bildirim veya vaka tespiti yapılmadığı belirtildi. Hijyen kurallarına uygunluğun sağlandığı ve gereken önlemlerin eksiksiz alındığı vurgulandı.