Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan 300 Koyun Projesinin Detaylarını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anadolu’nun dört bir tarafından gelen çiftçilerle buluştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadoludan gelen yaklaşık 2 bin çiftçiyi Beştepe'de ağırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çiftçilere müjdeler verdi. Müjdelerden en önemlisi ise geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıkladığı 300 Koyun projesinin detaylarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çiftçilerle buluşmasında köyüne geri dönen ailelere 300 koyun + maaş verileceğinden bahsetti. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi
 “2002 yılında 3,7 milyar dolar olan tarımsal ihracatımız, 2017 yılında 17 milyar dolara çıkartıldı.  Türkiye tarımda net ihracatçı bir ülke konumuna geldi. Tarım kredi kooperatifleri bünyesinde yetiştiricilerimize TİGEM aracılığı ile Ziraat bankasında kredi kullandırarak 300 başa kadar damızlık koyunu ve yemini de temin ediyoruz. Üreticinin bakım hizmet bedeli ve sigortasını avans olarak ödüyor, doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz. Hayvancılıkta yeni bir dönemin kapısını aralıyoruz.” Dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine şöyle devam etti. ‘Sığır yetiştiriciliğini geliştirmek damızlık sığır sayısını arttırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak üzere ise Ziraat bankası kanalı ile yetiştiricilerimize hayvan ve yem temini için yüzde on sübvansiyonlu kredi sağlanacak. Tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla damızlık düvelerin bu düvelerin koyunlarda olduğu gibi veterinerlik aşı ve küpe hizmetlerini bedelsiz karşılıyoruz.” dedi.