Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Buzağı Kayıpları Aşı İle Önlenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018 yılını Buzağı Yılı ilan etmesi ve buzağı kayıplarının önlenmesi ile ilgili kampanya kapsamında Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasında sözleşme imzalandı.
Erzincan Valiliği İl Özel İdaresi tarafından desteklenen kampanya ile buzağı kayıplarının önlenmesi için aşılama kampanyası başlatılacak.
Erzincan İl Özel İdaresi tarafından desteklenen kampanya kapsamında imzalanan sözleşmeye Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin ve Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Faruk Günay imza attılar. İmza töreninde konuşan Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, ülkemiz hayvancılığının kalkınmasında buzağı ölümlerinin önlenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. İl Müdürü Şahin konuşmasında "Bilindiği üzere 2018 yılı Bakanlığımız tarafından Buzağı Yılı olarak ilan edilmiştir. Başta Sayın Bakanımız olmak üzere Bakanlığımızın tüm birimleri bu konuda önemli çalışmalara imza atmaktadırlar. Biz de Erzincan'da Valimiz ve Erzincan İl Özel İdaresinin destekleri ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile işbirliği içerisinde bir aşılama kampanyası başlatıyoruz. Kampanya kapsamında Erzincan genelinde 8-9 aylık gebe düvelerin aşılaması yapılacaktır. İl genelinde yaklaşık 13 bin hayvanımız Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ekipleri tarafından aşılama kampanyasına dahil edilecektir. Kampanyaya destek sağlayan Valimize, Erzincan İl Özel İdaresine ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimize teşekkür ediyorum" dedi.
Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Faruk Günay ise Erzincan'da büyükbaş hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla yaptıkları çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini kaydederek, "Birlik olarak buzağı ölümlerinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen kampanya kapsamında elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Amacımız Erzincanlı yetiştiricilerin kayıplarını en aza indirmektir. Kampanyaya destek sağlayan Valimize, Erzincan İl Özel İdaresine, Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze şükranlarımı sunuyorum" dedi.
 

2018 Yılı Buzağı Yılı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba,“Buzağı Kayıplarının Önlenmesi” konulu çalıştay sonuç değerlendirme toplantısına katıldı.  Ataköşk Hotel otelde gerçekleştirilen toplantıda buzağıların önemine değinirken; 2018 yılında damızlık ve buzağılara yönelik projelerimiz ivme kazanacak dedi. Fakıbaba konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Buzağı ölümlerimiz oldukça fazla bunların önüne birlikte geçeceğiz gerek analar gerekse buzağılara yönelik 2018 yılı içerisinde güzel projeler hazırlıyoruz. Biraz sabırlı olmamız gerekiyor. Göreve geldiğimizden beri bunun önemli ollduğunun farkındayım. Adımlarımızıda buna yönelik atıyoruz. 2018 yılını buzağıları korumaya yönelik büyük adımlar atacağız.” Dedi.  
Öte yandan Konya Damızlık Sığır Yetişticirileri Birliğinin bir kaç ay önce başlattığı buzağılara yönelik '2018 yılının buzağı yılı projesi' ilan etmesi de doğru bir adım olduğu kanıtlanmış oldu.