Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Rekolte Çalışması Bayramdan Sonraya Kaldı!

Fındıkta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yapacağı rekolte tespiti Bayramdan sonraya kaldı. Bayramdan sonraki aylarda yapılacak olan sayımların doğruluk oranı yüksek olacağından gerçek rakamlar tespit edilmiş olacak. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde fındık temcilcilerininde yer aldığı komisyon tarafından Ramazan Bayramından sonra arazide rekolte çalışması başlayacak.

Rekolte çalışması için komisyon üyelerinin oluşturulmaya başladığını söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Tarım Bakanlığı öncülüğünde Haziran ayının sonlarına doğru yapılan rekolte çalışması Ramazan Bayramından sonra yapılacak dedi.

“Rekolte çalışmalarının geç başlaması iyi”

Çalışmalar henüz başlamadı diyen Başkan Soydan, “Şuan komisyon oluşturuluyor. Bizim için rekolte çalışması ne kadar geç başlarsa o kadar iyi olur. Çünkü, açıklanan rakamın doğruluk payı artıyor.” diye konuştu.

“En gerçekçi rekolte olacak”

Komisyonda fındıkla ilgili bütün temsilcilerin yer alacağını ifade eden Soydan, son olarak şunları söyledi: “Rekolte çalışması il il yapılacak . Tarım İl Müdürlükleri bünyesinde komisyon temsilcileri sahada çalışarak tespit yapacak. Tespitler bakanlıkta toplanarak açıklancaktır. Bizde vatandaşlarımızın bu reklteye itibar etmesini istiyoruz. Çünkü, harmana gelecek fındığa en yakın rekolte bu olacak.”