banner14

Su Şurası Çalışmaları Başladı

Anma Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, iklim değişikliği ve kuraklık risklerini belirleyecek.

Anadolu İzlenimleri
Anadolu İzlenimleri
09 Mayıs 2021 Pazar 20:45
Su Şurası Çalışmaları Başladı

Anma Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, iklim değişikliği ve kuraklık risklerini belirleyecek Su Şurası’nın hazırlıklarının tamamladığı kamuoyuna duyurulurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, iklim değişikliği ve kuraklık risklerini belirleyecek Su Şurası’nın hazırlıkları tamamlandı.

İlk kez gerçekleştirilecek olan Su Şurası’nda başta su verimliliği, iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisi ve tarımsal sulama olmak üzere toplam 11 başlıkta çalışma grupları oluşturuldu. İklim değişikliği ve kuraklık risklerini belirleyerek önlemler almak üzere oluşturulan çalışma gruplarında 347 Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, 86 diğer bakanlıklardan, 123 akademisyen, 108 belediye, 69 özel sektör ve 101 sivil toplum temsilcisi olmak üzere toplam 834 kişi görev alacak.

İklim değişikliğinin suyun önemini artıracağını, şimdiden önlemler alınması gerektiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “İklim değişikliği, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkiliyor. Etkilerini önümüzdeki yıllarda daha fazla hissedeceğimizi öngörerek su ve toprağımızı korumak için oluşturacağımız eylemleri hayata geçireceğiz. Türkiye’nin geleceği 1. Su Şurasında masaya yatırılacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin su kıtlığı yaşamadığını ancak iklim değişikliği, yağış azlığı gibi sebeplerle kuraklığa maruz kaldığının altını çizen Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Başta tarımsal üretimde kullanılan su olmak üzere sanayi ve konutlarda kullanılan suyun kıymetini bilerek hareket etmemiz gerekiyor. Bu konuda hepimize sorumluluk düşüyor. Bu sorumlulukların bir kısmını çeşitli düzenlemelerle hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Böylece suyun daha doğru ve verimli kullanılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Diğer bir kısım ise farkındalık düzeyini artırarak bilinçli tüketimi teşvik etmektir. Boşa akan suyun, hepimizin geleceği olduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Bunun için ‘Su Vatandır’ mottosu ile konunun önemini vurgulamak istiyoruz.

Su Şurası ile mevcut su kaynaklarının miktar ve kalite açısından ve çevresel gereksinimler gözetilerek tarım, sanayi ve içme-kullanma suyu sektörleri olmak üzere tüm kullanımlarda akılcı, paylaşımcı, etkin ve verimli şekilde kullanılması için gerekli politikaların, stratejilerin ve tedbirlerin belirlenmesini amaçlıyoruz.”

Şura kapsamında oluşturulan çalışma gruplar şu şekildedir:

Su Verimliliği, Suyun Havza Ölçeğinde Yönetimi, Su Hukuku ve Politikası, Su Güvenliği ve Atık Su Hizmetleri, Su Kaynaklarının Kalite ve Miktar Olarak Korunması ve İzlenmesi, İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi ve Uyum, Su Kaynaklarının Yönetiminde Karar Destek Sistemleri, Su Kaynaklarının Geliştirilmesi, Tarımsal Sulama, Depolamalı Tesisler (Yer Altı ve Yer Üstü Barajları, Göletler) ve Su, Orman ve Meteoroloji.

Son Güncelleme: 10.05.2021 00:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim koçak 2021-05-10 23:03:56

#konyavaliliği #konyabuyuksehirbelediyesi #karataybelediyesi #karatayziraatodası #çumrabelediyesi #ovasulamabirlikbaskanlığı #akpartikonyailbaskanlığı #mhpkonyailbaskanlığı
Keşke çiftçimizin bir damla suya muhtaç olduğu zamanda Eski Başbakan hatrına memleketine bir hediye olsun mantıgıyla ticari önemi çok düşük olan Konya Alanya yolunun yapımına harcanan miktar ve enerji Kop projesi adıyla bilinen su projesine aktarılsaydı.Sekiz ayaklı bilmem kaç bin ton demir, binlerce metreküp beton ve binlerce metreküp kazıyla her bir ayağı metrelerce Dünyanın en yüksek ikinci viyadüğü Eğiste viyadüğüyle övünmeden önce Göksuyu,Kara suyu Kızılırmağı Konyanın kıraç topraklarına yıkılan açık kanallar yerine kapalı sistemle getirdik övüncünü önce yaşasaydınız
Yola karşı değiliz yapılsın elbet hatta en iyileri yapılsın ama önce üretim sonra konfor ,önce üretim sonra turizm düşünülmeliydi.Zaten Konya Alanya arası 3,5 saat ve 7300 metre uzunluğunda Alacabel tüneli bitince 2 saate inecekti tekrar bir yolun yapılması suyla kıyaslanınca israf sözcüğü ön plana çıkıyor.
Su sorunu tüm Konyanın ortak sorunudur ve hayati önem taşır bu konu siyaset üstü tam bir seferberlikle halledilmesi gerekir.Konu bürokrasinin hantal çarkına, mütahitlerin keyfine, basit siyasi hesaplara kurban edilemiyecek kadar önemlidir. Suyu akıtalım üretim maliyeti düşsünki bu gün Ayçiçek yağının 80 tl lere,süt ürünlerinin bilmem nerelere çıktıgını enflasyonu vs.vs konuşmuyor olalım..Görünen su konusunda Çevre Bakanı,Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı insiyatifi ele almalı Konya ovası en kısa zamanda suyla buluşturulmalı.

banner20

banner17