Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ev sahipliğinde çevrim içi olarak düzenlenen "Gıda Güvenliği Krizi Akdeniz-Balkanlar Diyaloğu" programına katıldı.

O Şehirde Barajlar Kuruma Tehlikesi İle Karşı Karşıya! O Şehirde Barajlar Kuruma Tehlikesi İle Karşı Karşıya!

Gıda sistemlerini dönüştürmek için kurulacak koalisyonları desteklemeye hazır olduklarını vurgulayan Kirişci, korona virüs pandemisi ve iklim değişikliği gibi krizleri, gıda sistemlerinin başarılı bir şekilde dönüşümde önündeki küresel engel olarak tanımladı.

Rusya-Ukrayna krizi sonucu Ukrayna’daki gıda değer zincirleri üzerinde oluşan baskının gıda güvenliği sorunlarının artmasına neden olduğunu anlatan Bakan Kirişci, “Son BM Raporları, daha dirençli gıda sistemleri için küresel dayanışma çerçevesinde acil eylemlere ihtiyaç duyulduğunun altını çizmektedir. Ancak Rusya-Ukrayna çatışması durumu daha da kötüleştirmiş ve Ukrayna'daki gıda değer zincirleri üzerinde oluşan baskı, gıda güvenliği sorunlarının artmasına neden olmuştur. Bu çerçevede, Gıda sistemlerinin dönüştürülmesi; gıda sistemlerinin kilit aktörleri arasındaki sadece ulusal düzeyde değil, bölgesel ve uluslararası düzeyde de güçlü bağlar gerektirmektedir. Dolayısıyla bu diyalog etkinliği, güçlü bir iş birliği platformu oluşturulması açısından hepimiz için bir fırsattır” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, şöyle devam etti:

Türkiye, Küresel Gıda Güvenliği Krizinin olumsuz etkilerini hafifletmek amacıyla 18 Mayıs 2022'de yapılan Bakanlar Toplantısında Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısını destekleyecek altı maddelik bir paket ilan etti. Paket temel olarak tohum ve teknik uzmanlık, ulusal ticareti kolaylaştırma önlemleri, mülteciler için gıda yardımı ve gıda güvenliğini sağlayacak programlar için fon ve kaynaklar sağlamayı içermektedir. Ayrıca, taahhütlerin yerine getirilmesinde ortaklarımızla yardımlarımızı koordine etmeye hazırız.

BM Gıda Sistemleri Zirvesi taahhütlerine olan bağlılığımızı teyit ediyor ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğimizi geliştiriyoruz. Bu pakete ek olarak, BM’nin insani yardım eylemlerine Türkiye’nin personel ve yardım takviyesiyle katkıda bulunduğunun altını çizmek isterim. BM ile birlikte tahıl taşıyan Ukrayna gemilerinin güvenli geçişini sağlamak için çalışıyoruz.”