CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Trakya’dan sonra Anadolu illerindeki ayçiçeği tarlalarında baş gösteren tırtıl istilasının ülkemizde bitkisel ve bahçe ürünleri için ciddi bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Nallıhan’da “Lavanta Hasat Şenliği” Düzenlendi! Nallıhan’da “Lavanta Hasat Şenliği” Düzenlendi!

Gürer, ay çiçeğine dadanan tırtılın farklı ürünlere de sıçrama ihtimali üzerinde durulduğunu aktaran CHP Milletvekili Gürer, bu tür zararlı organizmalarla etkin ve zamanında mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Çöl Sıcakları, Don, Dolu Derken…

Bitkisel ürünlerin çöl sıcakları, dolu, don, bu baskını, taşkın ve sel gibi doğal afetlerin ardından şimdide canlı zararlı sürülerinin tehdidi altında olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Gürer, ayçiçeğindeki tırtıl istilasının farklı ürünlere de geçebileceğini öngörüldüğüne dikkat çekti.

Bilinen 619 Zararlı Çeşidi Var

Farklı dönemlerde, Ülkemizde Güneydoğu illerinde çekirge istilası, Çukurova bölgesinde Akdeniz Sineği zararlısı, Antalya’da domates güvesi ve hububattaki süne zararlısı başta olmak üzere verim kaybına neden olan 619 zararlının bilindiğini dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu zararlıların , ülkemizde çok ciddi oranda ürün kaybına neden olduğunu vurguladı.

Etkin ve Zamanında Mücadele Şartı

Uzmanların, bazı organizmaların popülasyonunun artmasına iklim şartlarının neden olduğu yönünde görüş bildirdiğini aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu zararlı organizmalarda mutlaka etkin ve zamanında mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Hem Üretici Hem Tüketici Mağdur Olacak

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tırtıl istilasına karşı önlemlerin yetersiz kalması halinde, verim kaybının neden olacağı mağduriyetten hem üreticin de hem tüketicinin olumsuz yönde etkilenebileceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Bitkisel Üretim Risk Altında

Doğal afetler ve zararlı canlı canlı organizmaların bitkisel üretimde riski artırdığına da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tüm bunların yanında çiftçilerin son yıllarda kuraklık nedeniyle de verim kaybı yaşadığına dikkat çekti.

İktidar Bu Sorunu Hafife Almamalı

Tüm bu olumsuzlukların üst üste toplandığında çiftçilerin çok yönde sorun yaşadığının görüldüğüne işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, siyasi iktidarı, bu konuyu da hafife almaması konusunda uyardı.

Siyasi İktidar Çiftçiyi Korumuyor

Derhal gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Gürer, siyasi iktidarın yanlış tarım politikalarının, ülkemizde çiftçi sayısının azalmasına neden olduğuna da değinerek, “Siyasi iktidar çiftçiyi korumuyor. İklim değişikli, doğal afetler ve canlı organizmalar da ürünlerde verim kaybı oluşturuyor. Böyle giderse ülkemizde bitkisel üretimde de ciddi sorun yaşanacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi