Türkiye’ye sıçrayan arı türü, ilkbaharda kestanenin çiçeğine yumurta bıraktığı ve oluşumunu engellediğiyle biliniyor. Hasada başlayan çiftçiler rekoltenin yarı yarıya düştüğünü belirtiyor.

Türkiye’nin kestane üretiminde büyük rol oynayan Sinop’un Erfelek ilçesinde yetişen kuzu kestanesi hasadı başlıyor. Üretiminde çok ciddi zarar verildiğini bilinen gal arısı hastalığının görülmesiyle bu yılki rekolte düşük geçmekte. Gal arısı Kestanenin oluşumu sırasında çiçek kısmına yumurta bırakarak oluşumunu engelliyor.

Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca, rekoltenin tahminlere göre bu sene ciddi düşüş yaşayacağını belirtti. Başkan Koca, “Birkaç senedir gal arısı ile ilgili başımız dertte, üreticimiz mağdur oluyor çünkü verim düşüklüğüne ağaçların kurumasına sebep oluyor. Çiftçilerimizin gelirini etkiliyor. Örneğin geçen sene 500 ton olan üretimimiz bu sene 350 tona düştü ilçemizde. Önümüzdeki sene daha da çok düşeceğinden endişeliyiz. Kuruyan kestane ağacı sayısının da artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Gal arısının kestaneye zararlarını anlatan Koca, “Bu arı ağaçlardaki tomurcuk oluşumunu engelliyor. Çiçek bölgesine yumurta atıyor ve o yumurta yumru haline geliyor, kestane çiçek açamıyor. Bundan dolayı da verim düşüyor. Bazı kestane ağaçları gal arısına hassas oluyor, ilerleyen dönemde ağaçları kurumaya kadar gidiyor, bir daha ağaç kendine gelemiyor. Özellikle genç ağaçlarda etkili oluyor ve gelecek nesiller için de yeni ağaçların üremesi engellenmiş oluyor” ifadesini kullandı.

Gal Arısı Türkiye’de İlk Defa 2014’de görüldü.

Türkiye’de gal arısının ilk görülmesini anlatan Koca, “2014 senesinde İtalya’dan Yalova’ya gelmişti, zaman içinde bütün Türkiye’ye dağıldı. Karadeniz bölgesinde özellikle Sinop’ta çok yoğun olarak görülmeye başladı ve her geçen yıl da etkisini arttırıyor. 2020 yılında ilk Türkeli ilçemizde görülmeye başladı, oradan Ayancık’ta görüldü. Şu anda da Erfelek ilçemizde yaygınlaşıyor” dedi.

Kestane Tehlikede!

“Gal arısının yok olması için üretilen terminatör böcek var, bu böcek sahalara salındığında gal arısının kestane ağaçlarına verdiği zarar azalıyor. Bunun yapılması ya da daha bilimsen gelişme varsa ağaçlarda uygulanmasını istiyoruz. Bunları yapabilirse orman teşkilatımız ve tarım müdürlüklerimiz çok iyi olacak çünkü kestanenin geleceği tehlike altında. Kestane bizim yöredeki yaşayan vatandaşlarımızın gelirini doğrudan etkiliyor. Çok önemli gelir kaynağımızı kaybedeceğiz, aynı zamanda Türkiye’nin sevdiği bir lezzeti heba etmiş olacağız” ifadesini kullandı.

Tarım Kredi’den Et Fiyatlarını Düşürecek Girişim! Tarım Kredi’den Et Fiyatlarını Düşürecek Girişim!

Kestane Balı Üretimide Tehlikede!

Kestane balının üretiminin de etkilendiğini vurgulayan Koca “İlçemizde kestane ağaçlarının yoğun olması sebebiyle yoğun şekilde kestane balı üretimimiz de var. Arılar kestaneden bal toplayamıyor ve verimimiz gün geçtikçe düşüyor. Bundan sonra da düşeceği endişesi içindeyiz. Yetkililerden bir an önce bu gal arısıyla ilgili kesin çözüm ve daha çok ilgi alaka bekliyoruz” dedi.