Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, tarımsal ve kırsal kalkınmaya yönelik çalışmaların aralıksız devam ettiğini, Zafer Kalkınma Ajansı’na başvurdukları 2 projenin de hibe destek almaya hak kazandığını söyledi.

Başkan Ergün, "Bu desteklerimiz ile ilgili teferruatlı paylaşmadan önce geçtiğimiz günlerde yaşanan don afeti nedeniyle ürünleri zarar gören tüm çiftçilerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim, hepimizi her türlü afetten korusun. Geçtiğimiz meclis toplantımızda üreticilerimize müjdesini verdiğimiz yüzde 100 hibe ile 10 bin büyükbaş hayvan yetiştiricisine ait 58 bin büyükbaş hayvan için gerekli dış parazit ilacın alımını yaptık ve bu ilaçları depomuza indirdik. Bu ilaçları üreticilerimize eğitimlerini de vererek teslim edeceğiz" dedi

119 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 119 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Zafer Kalkınma Ajansı'nın 2023 yılı destek programları sonuçlarının açıklandığını da ekleyen Ergün, "Biz de Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak biri başvuru sahibi, diğeri de İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz işbirliğiyle olmak üzere 2 projeyle bu programa başvurmuştuk. Büyükşehir olarak hazırladığımız 10 milyon 522 bin 315 TL tutarındaki 'Öveçli Damla Sulama Sistemi Projesi' 4 milyon TL; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle hazırladığımız ve 1 milyon TL tutarındaki 'Tarımda Entegre Mücadelede Dijital Gözüm' adlı projemiz de 750 bin TL hibe destek almaya hak kazandı. Projelerin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, projelerin üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Üreticiye 9,5 Milyon TL'lik Yeni Destek

Üreticilere yönelik destekler hakkında da bilgi veren Ergün, "Üreticilerimizin ihtiyacı olan ancak satın almaları durumunda ekonomik olarak zorluk yaşayacakları ekipmanlar noktasında destek olmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimizin kendi hasat ettikleri buğday ve arpalardan eleyerek daha kaliteli tohumluk elde etmeleri için Soma ve Köprübaşı ilçelerimize tohum temizleme makinesini teslim ettik. Bunların yanında 10 bin meyve üreticisine 100 bin kasa ve 10 bin sebze üreticisine 100 bin sepet (Kelter) alımı için 4 Mayıs'a ihale tarihini aldık. Yaklaşık 9,5 milyon liralık maliyeti olan bu desteklerimizi hasat sezonuna kadar teslim etmeyi planlıyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Editör: Haber Merkezi