Mazot Gübre Desteği 10 İlde Nakit ve Erken Ödenecek

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, 2022 yılına ait mazot ve gübre desteğinin depremden etkilenen 10 ilde erken ve nakit olarak ödeneceğini duyurdu. 

142 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Çiftçilerin Hesaplarına Aktarılıyor! 142 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Çiftçilerin Hesaplarına Aktarılıyor!

Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: “2022’den itibaren ayni olarak verilmeye başlanan mazot ve gübre destekleri, depremden etkilenen 10 ilimiz için nakit olarak ödenecektir. Bu kapsamda toplam tutarı 2.8 milyar TL olan mazot ve gübre destekleri, Şubat ayı sonuna kadar çitçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır.

Çiftçiye 3 kalemde toplam 972.3 milyon lira destek ödemesi yapılacak!

Hayvancılık destekleri de depremden etkilenen 10 ilde erkene çekilerek yıl boyunca ödenecek 530 milyon lira desteğin Şubat ayı içeresinde üreticilerin hesaplarına yatırılacak. 

Depremden etkilenen 10 ilde; Çiğ süt desteği, Buzağı desteği, Anaç koyun – keçi desteği, Büyükbaş hayvan besi desteği, Arılı kovan desteği, Sürü büyütme ve yenileme desteği ödemeleri Şubat ayı içerisinde yatırılacağı edinilen bilgiler arasında.

Ayrıca 10 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 TL ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 TL olmak üzere toplam 1.5 milyar TL yem desteği verilecek.