Türkiye genelinde ziraat odaları ile birliklerde çiftçileri bilinçli tarım yapmaları konusunda bilgilendiren Tarım danışmanları aldıkları maaşlara isyan ederek  eylem yaptı.

Tarım danışmanları Samsun Anıt Park’ta bir araya gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'ye seslendi. Kadroya alınmalarını ve kendilerine en az asgari ücret verilmesini talep etti.

“Çiftçinin Aidatından Başka Geliri Yok.”

Tarım danışmanlarına destek veren Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, ülke genelinde Tarım danışmanlarının sayısının 800 olduğunu ve kadrosuz çalıştığını söyledi.

Tarım Bakanı Kirişçi'ye seslenen Avcı, “Asgari ücretin 8 bin 500 lira olduğu bir ülkede, tarım danışmanlarına devlet 6 lira veriyor. Sigorta ve vergileri düştükten sonra eline 3 bin 800 lira geçiyor. Diyorsunuz ki, ziraat odaları ve birlikler bunun üzerini tamamlasın. Bu kurumların çiftçinin aidatından başka geliri yok. Bu parayı nasıl ödesin. Ziraat odaları bu yükün altından kalkamaz” dedi.

“Formülünüz Varsa Söyleyin Bizde Bilelim.”

Tarım müdürlüklerinde çalışan ziraat mühendislerinin 20 bin teknikerlerin ise 17 bin lira maaş aldığını dile getiren Avcı şu sözleri dile getirdi;

 “3 bin 800 lira ile geçinmenin bir formülünüz varsa söyleyin bizde bilelim. Bu kardeşlerimizin sayısı az olduğu için mi kadroya almıyorsunuz? Bu evlatlarımız mı Türkiye ekonomisine yük oldu Sayın bakanım?”

Milli Parklar Ve Tabiat Parklarını Bayramda 3 Milyona Yakın Kişi Ziyaret Etti! Milli Parklar Ve Tabiat Parklarını Bayramda 3 Milyona Yakın Kişi Ziyaret Etti!

“İşten Çıkarıldık”

9 yıldır Tarım danışmanı olarak görev yaptığını söyleyen Özlem Küdük “31 Aralık tarihinde işten çıkarıldık. Bazı kurumlar maaşlarımız en az asgari ücrete tamamlayamadıkları için çıkışlarımız verilmeye başlandı. Ben ve birçok arkadaşımız işsiz kalmıştır. Mesleğimizi severek yapıyoruz. Bu işe gönül vererek çalışıyoruz ama bakanlık bizleri görmedi. Biz fazla değil hakkımızı istiyoruz, bizler kadro istiyoruz” dedi.

Eylemin ardından kadro istediklerini dile getiren Tarım danışmanları yanlarında getirdikleri danışmanlık belgelerini ateşe verdi.