Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yaptığı duyuruda, kentte tarım ve hayvancılık işiyle uğraşan çiftçilere desteklerini sürdürdüklerini belirtti.

 “Koyunlar artıyor, meralar şenleniyor” projesi kapsamında 16 ilçede 19 adet koyun, 1 adet koç olmak üzere 215 üreticiye 4 bin 300 adet küçükbaş hayvan desteğini anımsatan Büyükkılıç, projeye 17,5 milyon lira harcandığını söyledi.

‘’Tarım ve Sanayiyi Birlikte Geliştirmek Mümkün’’ ‘’Tarım ve Sanayiyi Birlikte Geliştirmek Mümkün’’

Büyükkılıç, çiftçilerin tohum ihtiyacını karşılamak ve ekilen arazi miktarını artırmak içi 34,5 milyon lira maliyeti olan aspir, nohut, buğday gibi toplam 3 bin 635 ton desteği yaptığını, 3 milyon lira maliyetle 2 bin 640 adet arı kolonisi desteğini sağladığını kaydetti.

Çiftçilerin kullanımına sunulmak üzere ilçe ziraat odalarına 11 milyon lira bedelle 11 adet traktör alındığını söyleyen Büyükkılıç, 8 milyon lira maliyetle anıza ekim mibzeri, sabit sellektör, taş toplama makinesi, katı gübre dağıtma makinesi, kompost karıştırma makinesi, süt tankı, gacer buğdayı un değirmeni gibi çeşitli makine ve ekipman alındığını belirtti.

Tarımsal üretim desteklemeleri kapsamında 3 milyon liralık aspir soğuk sıkım yağ üretim tesisi, ayçekirdeği kurutma tesisi, çömlek peyniri üretim tesisi, Çerkez peynir üretim tesisi ve kadın kooperatif üretim tesisi kurulduğunu söyleyen Büyükkılıç, şunları kaydetti:

"Felahiye ilçesine toplu ahır tesisi yapılmış olup toplam 20 milyon lira harcanmıştır. Ar-Ge çalışmaları kapsamında İklim Değişikliği Kuraklıkla Mücadele Projesi, Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Geliştirme Projeleri, Seracılık, Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü ve Güneş Enerji Santrali Epçe Sulama Kooperatifi'ne bu kapsamda toplam 8 milyon TL harcanacaktır. İlimizde 80 adet sulama tesisi yapılmış ve 90 bin dekar arazi, yağmurlama ve damlama sulama sistemi ile sulamaya açılmıştır. Toplam 90 milyon TL harcanmıştır."

Büyükkıçlıç, tarım ve hayvancılık alanına toplam 224 milyon TL olan destek verildiğini, üretimi artırmak, göçü azaltmak için bu alanda çalışmalarını tüm desteğiyle süreceğini ekledi.