İnsanımızı kırsalda tutmalıyız

5 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 5 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, IPARD 3 Program Bilgilendirme toplantısında önemli başlıklara yer verdi. Kirişci, “İnsanlarımızı kırsalda tutarak aynı zamanda üretim zincirimizde bir aksama, kırılma yaşanmasın istiyoruz” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği ile ortak finanse edilen kırsal alanların kalkınması için IPARD 3 Programı tarafından tarımsal işletmelerin ve üreticilerin desteklenmesi amacıyla 42 ilde 555 milyon avro hibe desteği verileceği açıklandı.

Bakan Kirişci, bu tür projeler sayesinde uluslararası ilişki ağının kurulduğunu belirtti.  Kirişci konuşmasında şunları kaydetti:

Türkiye 430 milyon avro desteğe muhtaç değildir!

‘’Ülkemize sağladığı diğer bir katkı ise biz bir çalışmanın başını, ortasını ve ilerleyen sürecini ve sonunu da dikkate alarak adeta kendimizi planlı bir çalışmaya, planlı bir yatırıma hazırlamış ve bu yatırımı daha sonra gerçekleştirmiş oluyoruz. Bizim girişimciler olarak bu ülkede yatırım yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği hususunda bizleri de eğitmiş olması kısmını daha önemli görüyorum. Türkiye'nin bu 430 milyon avro desteğe muhtaçlığı değildir. Bunun bilinmesini de özellikle yararlı görüyorum. Bu tür projelere bizim sağlayacağımız katkı ile kendi üzerimize aldığımız sorumlulukları da çok değerli buluyorum” diye konuştu.

“Bakanlık Olarak Kırsal Kalkınmaya Çok Büyük Önem Verdiğimizi İfade Ediyor!”

Hepimizin yaşadığı sorunun temelinde bu göçün olduğunu vurgulayan Kirişci, “Buralarda karşılıklı olarak mutsuzluklar yaşandı. Bu çerçevede de hepimizin yaşadığı sorunun temelinde bu göçün olduğunu bilmemiz gerekir. Aile kurumu çok önemli. Aile ile insanları mahalle kültürü, bir arada yaşadıkları insanlar ve bu insanların bizim kendi yaşamımız üzerindeki etkileri, mahallenin ablası, ağabeyi, amcası bizler için adeta birer otokontrol imkânı sunuyor. Biz kırsalı terk edip kente geldiğimizde bu ekosistemi de bulamadığımız için bir anda kendi başımıza buyruk yaşamak zorunda kaldık. Bizim kırsalla ilgili bakış açımız öncelikli olarak üretimin üssü olan kırsalın mutlaka orada bulunan insanlara refah ve mutluluk sağlamasıdır. Bakanlık olarak kırsal kalkınmaya çok büyük önem verdiğimizi ifade ediyor, üretimin varlığından hareketle insanlarımızı kırsalda tutarak aynı zamanda üretim zincirimizde bir aksama, kırılma yaşanmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi