Köten, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Sayın Divan, Tarım İl Müdürlüğü’nün değerli temsilcileri, birliğimizin çok değerli ve kıymetli üyeleri, hepinizi şahsım adına saygı ile muhabbetle selamlıyorum. Birliğimizin olağan genel kuruluna hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Öncelikle bu genel kurulumuzun ilimize, sektörümüze ve hepimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

Süt Depolarımızı Yeniledik’

Başkan Köten, son dört yıl içinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi vererek, "Birlik olarak uzun zamandır Tokat Merkez başta olmak üzere Niksar, Turhal ve Almus ilçelerinde süt topluyoruz. Süt toplama işi gerçekten zor bir iş, özellikle altyapımızın çok iyi olması lazım. Bu nedenle öncelikle depolarımızı yenileme kararı aldık. Depomuz önceden Kat kasabasında idi ve bu durum hem yakıt hem de kontrol açısından zorluk çıkarıyordu. Şu an yan tarafta görmüş olduğunuz süt toplama ve yem depolarımızı yaptırdık. Hem kira vermekten kurtulduk hem de kontrolü çok daha iyi sağladık. Ayrıca Almus ilçemizde yeni bir depo açtık ve süt toplamaya başladık. Niksar ilçemizdeki depomuzu da tadilat yaparak düzenledik" dedi.

2023 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na (TKDK) sundukları projeye de değinen Köten, "Projemizin içeriği süt toplama araçlarının yenilenmesi, süt toplama merkezimizin daha hijyenik hale gelmesi için otomatik yıkama sistemleri, elektrik kesintilerine karşı tanktaki sütlerimizi muhafaza etmek için jeneratör alımı ve sütümüzün kalitesini tespit etmek için süt analiz cihazları alımıydı. Projemizin tutarı 7.500.000 TL idi. Bunun yüzde 65’ini kırsal kalkınma karşıladı, yüzde 35’ini de biz karşılayacağız. Bu proje bizim için çok önemliydi. Süt toplama araçlarımız 4-5 yıl içerisinde yaklaşık 300-350 bin km yol yapıyor. Dolayısıyla bu araçların yenilenmesi gerekiyordu. Ekonomik şartlardan dolayı artık araç yenilemek kolay değil, bu projenin onaylanması ile birlikte araçlarımızı yenilemiş olduk" ifadelerini kullandı.

Prof.Dr.  Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı! Prof.Dr. Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı!

‘Birliğimiz Adına İlçelerimizde de Birer Adet Satış Noktası Açmayı Hedefliyoruz’

Köten, üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda süt kalitesini artırmak ve muhafazasını daha iyi sağlamak için 300-500 litre ve 1 tonluk tankların alımını gerçekleştirdiklerini, 50 civarında tankı üyelerine dağıttıklarını ve ihtiyaca göre dağıtmaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, birliğe ait süt ve süt ürünleri satış mağazası açma hedeflerinden bahseden Köten, geçen yıl ilk şubeyi açtıklarını ve başarılı olduğunu, şimdi ise şehrin birkaç bölgesinde ve ilçelerde yeni mağazalar açmayı hedeflediklerini söyledi.

‘İlk Parti Düvelerimizi Haziranda Üyelerimize Dağıtacağız’

Son olarak Ziraat Bankası ile yaptıkları yurt dışından ithal gebe düve getirme projesine de değinen Köten, "Çalışmalar başlattık ve devam ediyoruz. İlk parti düvelerimizi haziran ayının ilk haftasında kura sistemi ile üyelerimize dağıtacağız" dedi.

Köten, önümüzdeki süreçte gerçekleştirmeyi planladıkları projeleri de açıkladı: "Üyelerimize ücretsiz küpe takmak, birliğimize ait süt ve süt işletme tesisi kurmak, silaj paketleme ünitesi kurmak ve üyelerimizin sütlerini her zaman değerinden daha fazla fiyata alıp pazarlamayı düşünüyoruz."

Konuşmasının sonunda Köten, "Değerli üyelerimiz, biz gücümüzü sizden alıyoruz. Bu birlik hepimizin, el ele verip birbirimize destek olmak Allah’ın izni ile çok daha güzel hizmetler yapabileceğimize yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bugün buraya kadar gelip genel kurulumuzu iştirak eden tüm üyelerimize canı gönülden bir kez daha teşekkür ediyorum. Genel kurulumuz hayırlı uğurlu olsun, hepinize bol kazançlı, bereketli, sağlıklı günler diliyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Editör: Haber Merkezi