Toplantının ana gündem konusunu, tüketicilerin sağlığını ilgilendiren reklamlar oluşturdu.

Ticaret Bakanlığı, yayınladığı mesajda, özellikle mevsimsel değişikliklerle birlikte tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamların ön plana çıkmasıyla birlikte, başta takviye edici gıdalar olmak üzere, gıda ve kozmetik ürünleri gibi doğrudan tüketicilerin kullanımına yönelik sağlık beyanı içeren ürün reklamları ve sağlık hizmetlerine ilişkin reklamların titizlikle incelendiğini bildirdi.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalara idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Şubatta 24 milyon 16 bin 573 lira idari para cezası kesildi

Reklam Kurulu'nun bu ayki toplantısında görüşülen 185 adet dosyadan 157'si mevzuata aykırı bulunurken söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 24 milyon 16 bin 573 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Reklam Kurulu, bu yılın ilk iki ayında toplam 345 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundu.

Bayram Tatilinde Köprü ve Otoyollar Ücretsiz Olacak mı? Bayram Tatilinde Köprü ve Otoyollar Ücretsiz Olacak mı?

İki ayda 47 milyon 900 bin 904 lira idari para cezası

Tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 296 adet dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra, toplam 47 milyon 900 bin 904 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Son toplantıda toplam 9 milyon 126 bin 735 lira idari para cezasına karar verildi.