‘Üretim ve arz açığı kapanacak’

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM: “Proje ile; üründe üretim ve arz açığının azaltılması, ekim alanların ve üretimin artırılması, münavebe kültürünün yaygınlaştırılması, toprak yapısının düzeltilmesi hedeflenmekte olup, bir yandan da kaliteli tohumluk kullanımı ile birim alandan yüksek verim elde edilmesi sayesinde de üreticilerin ürün ve gelirlerinin artırılması ve çeşitlendirilmesi sağlanarak Bölge ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir Ayrıca sahada yapılacak eğitim ve yayım çalışmalarıyla kuru fasulye üretimi yapan üreticilerin üretim, verim ve gelirlerinin artırılması ile bölgesel kırsal kalkınmayı amaçlamaktayız.      

694 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemesi Hesaplara Aktarılıyor! 694 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemesi Hesaplara Aktarılıyor!

'134 bin TL destekleme ödemesi yapıldı'

Ülkemizde, 2022 yılı TÜİK verilerine göre toplamda 970.520 dekar alandaki 270.000 ton üretimin; 9.729 da ekiliş alanındaki 1.277 tonu İlimizde üretilmekte ve dekara ortalama verim 131 kg olarak gerçekleşmektedir. Ürün, İlimizde en fazla Bafra, Havza, Kavak, Lâdik ve Vezirköprü ilçelerimizde yetiştirilmektedir. Bildiğimiz gibi 2022 yılında mazot desteği 75 TL/ da, gübre desteği 21 TL/ da, havza bazlı fark ödeme desteği 50 kr/ kg, sertifikalı tohum kullanım desteği 60 TL/ da ve yurt içi sertifikalı tohum üretim desteği de 0,50 TL/ kg olarak Bakanlığımız tarafından belirlenmiş ve Kuru Fasulye üretiminde İlimizde 2022 yılında sadece mazot- gübre desteği olarak yaklaşık 134 bin TL destekleme ödemesi yapılmıştır’’ ifadesini kullandı.