Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsalda yaşayan ya da yaşamayı taahhüt eden tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun kişilere bitkisel üretim,  hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde uygulayacakları projeler için 250 bin TL hibe desteği verilmektedir.

TAKEP Kapsamında Yüzlerce Üreticiye Tohum ve Gübre Desteği! TAKEP Kapsamında Yüzlerce Üreticiye Tohum ve Gübre Desteği!

‘’100 bin lira almaya hak kazandı’’

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat; “Bolu Merkez Sebenardı köyünde yaşayan laboratuvar ve veteriner sağlık teknikeri olan Fatma Nur Sözbir uzman eller projesi kapsamında 2022 yılında 100 bin lira almaya hak kazanmıştır. Proje ile üç gebe düve alıp bir düve de kendi imkânlarıyla ekleyerek dört düve ile küçük bir sürü oluşturmuştur. İşletmesinde dört yavru elde ederek toplam sayısı ikiye katlanmıştır.

Dört ineğinden elde edilen sütü satarak işletmesini büyütmeyi hedefleyen Fatma Nur Sözbir, modern süt sığırcılığı işletmesini geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Eşinin de bir süt işleme tesisinde peynir üretimi yapan firmada sorumlu olarak çalıştığını,  dolayısıyla sütün en iyi şekilde değerlendirmek konusunda tecrübesi olduğunu, bütün çabasının işletmeyi büyüterek daha fazla süt üretmek olduğunu ifade eden üreticimizi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

‘’Toplam 8 milyon hibe ödemesi yapılacaktır’’

Bakanlığımız 2023 yılı itibari ile Uzman Ellerimize destek miktarını arttırarak 250 bin TL destek verecektir. İlimizde 2023 yılı destekleri kapsamında il genelinde toplam 43 adet başvuru yapılmış 34 adet başvurunun bakanlığa gönderilmesi uygun görülmüştür. Bakanlık tarafından 34 başvurunun asil listeye alınması durumunda toplam 8.500.000,00 TL hibe ödemesi yapılacaktır.

Kırsalda yaşam kalitesini arttıran ve geleceğini burada gören girişimci üretici ve üretici adaylarımızı bakanlığımızın bu ve benzeri uygulamalarından faydalanmaya davet ediyor, üreticilerimiz, ilimiz ve ülkemizi hayırlı olmasını diliyorum" dedi.