Tarım arazileri TİGEM'e devredilecek

Tasfiye işlemleri ilgili mevzuat kapsamında yürütülecek ve ortaklık payından kaynaklı tüm hak ve yükümlülükler Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) devredilecek.

Resmi Gazete’de yer alan karar şu şekilde:

 ‘’Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı olan Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketinin tasfiyesi hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 22′ nci ve 38′ inci maddeleri ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Resmi Gazete’de yayınlanan Karar ile Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık şirketindeki kadro ve pozisyonlar da iptal edildi.

10 yıllık serüven sona erdi

TMO 2.5 Milyon Ton Ürünü Stoklarına Aldı! TMO 2.5 Milyon Ton Ürünü Stoklarına Aldı!

İlk olarak Mehdi Eker'in tarım bakanlığı yaptığı dönemde, 2013 yılında Sudan'da tarımsal üretim yapmak üzere 99 yıllığına 780 bin 500 hektar tarım arazisi kiralanması gündeme gelmişti. 2015 yılında ortak şirket kurulmuştu. Bu arazilerde hem devlet hem özel sektör tarımsal üretim yapacaktı. Ancak, 10 yıllık macera sonunda, Sudan'daki Türk tarım şirketi tasfiye edildi.

Editör: Haber Merkezi