Yumaklı, paylaşımında, "Denizlerimiz ve iç sularımız yaklaşık 150 futbol sahası büyüklüğündeki hayalet ağdan temizlendi. Bugüne kadar 166 milyon metrekare alan taranarak, yaklaşık 1 milyon metrekare ağ, 40 bin adet sepet ve benzeri terk edilmiş av aracı sularımızdan temizlendi. Yaklaşık 2,75 milyon sucul canlı ağlara takılmaktan kurtuldu.

2023 yılında 100 bin metrekare ağı daha sularımızdan temizlemeyi hedefliyoruz. Temiz bir dünya, sürdürülebilir gelecek, doğal yaşamın sürdürülebilirliği ve su kaynaklarımızı korumak için; bir olalım, çevremizi hep birlikte koruyalım." ifadelerini kullandı.

Hayalet ağlar, denizlerde ve iç sularda bırakılan ve artık kullanılmayan ağlardır. Bu ağlar, deniz canlıları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Hayalet ağlara takılan deniz canlıları, yaralanma ve hatta ölümle karşılaşabilir.

Türkiye'de hayalet ağ temizliği, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu çalışmalar kapsamında, deniz ve iç sularda düzenli olarak taramalar yapılıyor ve tespit edilen hayalet ağlar temizleniyor.

Sokak Hayvanları Yasası Nedir? 30 Günlük Süre Dolunca Ne Olacak? Sokak Hayvanları Yasası Nedir? 30 Günlük Süre Dolunca Ne Olacak?

Bakanlığın açıklamasına göre, 2023 yılı sonuna kadar Türkiye'nin deniz ve iç sularından 100 bin metrekare daha hayalet ağ temizlenmesi hedefleniyor.