Memur ve Emeklinin Zam Oranı Belli Oldu! Memur ve Emeklinin Zam Oranı Belli Oldu!

Türkiye genelinde 200 kadar şubesinde bakliyat, baharat ve kuruyemiş satışı yapan Maksul Gıda, mali darboğaza girdi. Şirket, mahkemeden konkordato talep etti. Dava dosyasına, borçların ödenemediği yönünde bilirkişi raporu girdi. Mahkeme 400 milyon lira borcu olan şirket için dün iflas kararı verdi.

Art arda yeni şubeler açan Maksul Gıda, 3 yıl önce mali darboğaza girdi. Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için konkordato talebinde bulunuldu. Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirkete yönelik konkordato kararı verdi. Ancak, ilk derece mahkemesinin verdiği kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi kaldırdı.

İstinaf Mahkemesi’nin verdiği karar sonrası dosya yeninden Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne geldi. Bu süreçte, alacaklılar borçların ödenmediğini, şirket varlıklarının ise başka kişilere devredildiği bilgisini mahkemeye bildirdi.

Mahkeme, dosyaya ilişkin bilirkişi raporu aldırdı. Prof. Dr. Serdar Kale, Prof. Dr. Fatma Pamukçu ve Mali Müşavir Deniz Akkaya Mar’ın mahkemeye sunduğu raporda, şirketin toparlanmasının güç olduğu kaydedildi.

İFLAS KARARI VERİLDİ

Dün görülen duruşmada mahkeme Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi. Şirketten, kamunun yanı sıra çok sayıda işçinin de parasını alamadıkları anlaşıldı. Kararla birlikte, şirketin tasfiye süreci de başladı. Borç miktarı ise 400 milyon TL olarak kayıtlara girdi. Şirket’in 200 şubesi bulunuyordu, şimdilerde ise 50 şubesi faaliyet gösteriyor.

Editör: Haber Merkezi