Yahşibey’de düzenlenen tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, muhtarlar, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kooperatif üyeleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Törende konuşan Başkan Soyer, “İzmir’de bir tarım devrimi başlattık. İsteyen her köylümüz doğduğu yerde doyacak dedik. Kırsaldaki gençlerimiz, şehirlerde karın tokluğuna iş aramamalı dedik. Metropolde yaşayan milyonlar sağlıklı ve ekonomik gıdaya ulaşacak dedik. Bu toprakların öz değerlerini yaşatacağımıza söz verdik. Bu devrimi kuraklığa karşı, yoksulluğa karşı başlattık ve hep birlikte başarıyoruz. Bu devrimin adı ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ devrimi. Bugün burada bu hareketin kilometre taşlarından birini kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje hakkında bilgi veren Başkan Soyer, “Yüksek basınçlı damlama sulama sistemimiz sayesinde 545 çiftçimize can suyu olacağız. Bu bölgeye bir hayat öpücüğü vermeye çalışıyoruz. Kilometrelerce damlama sulama hattı döşeyerek Dikili’ye kazandırdığımız bu örnek projemizle birçok hedefe aynı anda ulaşıyoruz. İklim krizi ve kuraklığın olumsuz etkilerini azaltıyoruz. Şehrimizdeki milyonların gıda güvenliğini teminat altına alıyoruz. İzmir’in ekonomisini büyütüyoruz. Ve milletimizin efendisi olan köylümüzün emeğine, alın terine sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bu örnek eser İzmir’e, Dikili’mize çok yakıştı” şeklinde konuştu.

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ise, “Tunç Başkanımız ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonuyla yola çıktı. Krizlere rağmen üretici için çalışmaya devam ediyor. 30 ilçeye küçükbaş hayvan dağıtımı yapıyor.  Çiftçinin ürettiği sütlerin alımını yapıyor, fabrikalar, tesisler açıyor. İzmir’i bırakın Ardahan’a kadar desteği ulaştırıyor. Tunç Başkanımız her alanda yürüttüğü birçok hizmetin yanı sıra çiftçiye, üreticiye destekte hiçbir geri adım atmadı. Bu hizmetlerin değerini bilmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Tarımda Blockchain Teknolojisinin Rolü! Tarımda Blockchain Teknolojisinin Rolü!

Bademli Mahallesi Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş, “Sulama göletimiz ile tarla ve zeytinliklerimiz artık daha etkili bir şekilde sulanacak. Sulanan zeytinlerimizde verim artarken zeytinlik ve kurak arazilerimizde alternatif tarım yapma imkanı bulacağız. Günümüzde tüm dünya kuraklıkla karşı karşıya. Bu proje, su kaynaklarının doğru ve verimli kullanılmasına katkı sağlayacak. Bölgemizin kalkınmasında çok aktif bir rol oynayacak” dedi.

Yahşibey Mahalle Muhtarı Hasan Basri Güneş ise, “Sayın başkanımızın tarıma ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Bu yıl bir kesime su verildi. Sulama yapılan yerler 1’e 5 oranında verim verdi. Mahalle halkımız çalışkandır ama geliri düşüktür. Sulama sayesinde gelirimizin artacağından eminim” diye konuştu.

Başkan Soyer konuşmaların ardından iletim hattının vanasını açarak suyu toprakla buluşturdu. Törenin ardından Başkan Soyer, muhtarların eşliğinde damla sulamaya kavuşan çiftçilerin zeytinliklerini ziyaret ederek sistemi yerinde inceledi. Çiftçilerle yaptığı sohbetin ardından Başkan Soyer, “Çiftçilerimiz zeytin suyla buluştuğunda renginin bile değiştiğini söyledi. İşte bu bereketin artması demek. Buradan çok mutlu ayrılıyorum” dedi.