Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü ile koordineli olarak yürütülen proje kapsamında, Mihalıççık ilçesindeki kiraz bahçelerinde incelemeler yapıldı. İncelemelerde, Akdeniz Meyve Sineği'nin bulunmadığı ve alanların ari olduğu tespit edildi.

İzmir’de Çıkan Orman Yangınında 3 Kişi Hayatını Kaybetti İzmir’de Çıkan Orman Yangınında 3 Kişi Hayatını Kaybetti

Akdeniz Meyve Sineği, ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahil şeridinde yıl boyunca, diğer bölgelerde ise yaz aylarından itibaren görülmekte. Akdeniz Meyve Sineği, meyvelerin pazar değerini yok ediyor ve özellikle ihraç edilen ürünlerde büyük ekonomik kayıplara neden oluyor. 

Akdeniz Meyve Sineği mücadelesinde kültürel mücadelenin önemli olduğu vurgulanan açıklamada, Mihalıççık ilçesinde ari alanın sürdürülebilmesi için kiraz bahçelerine ara konukçuluk eden meyveler dikilmemesi ve hasat sonrası meyvelerin toplanıp imha edilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Akdeniz Meyve Sineği Ari Alan Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar, ihracatımızın geliştirilmesi ve üreticilerimizin gelirlerinin artırılması için büyük önem taşıyor" denildi.

Editör: Haber Merkezi