Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte kırsal kalkınma hamlelerini genişletmeye devam ediyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, ABB Konferans Salonu’nda arı ürünleri üretiminde verimliliğin artırılması, bal harici arı ürünleri üretimi eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve arı ürünlerinin üretilmesini teşvik ederek alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla Başkent Arıcılık Dergisi Lansmanı ve Arıcılık Eğitimi düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ev sahipliğinde ABB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen lansmana;, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Dış İlişkiler Daire Başkanı Ramazan Kabasakal, Muhtarlıklar Daire Başkanı Önder Yanmaz, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Bozkurt, Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanı Hüseyin Gazi Çankaya, Afet İşleri Daire Başkanı Özkan Erel, İtfaiye Daire Başkanı Levent Çeri ve yaklaşık 350 arı üreticisi katıldı.

 YAVAŞ: “ÇOCUKLARA BUNU SEVDİRMEK VE BENİMSETMEK LAZIM”

Konuşmasına “Ankara halkını zengin etmek en büyük projemiz demiştik” diyerek başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Her konuda çiftçilerimize, hayvancılık yapanlara destek olmaya çalışıyoruz. Üreten insanlara desteğimiz devam edecek. Hep televizyonlarda okuyoruz, biz sizler kadar bilgi sahibi değiliz ama ‘dünyada arı nesli yok olduğu zaman bilin ki dünya batmak üzeredir, yok olmak üzeredir’ derler. Ekosistemin devam ettiğinin en büyük göstergesi arılardır. Başarılar diliyorum ve mesleğinizin devamını diliyorum. Çocuklara bunu sevdirmek ve benimsetmek lazım. Her meslekten mutlaka para kazanılır. Onu da iş olarak edinmeleri için bizler de belediye olarak desteklere devam edeceğiz” diye konuştu.

 “ARI YOKSA HAYAT YOK, ARI YOKSA EKOLOJİ YOK”

Büyükşehir Belediyesinin arı ürünlerinin üretilmesini teşvik etmek, ekonomiye katkı sağlamak ve arıcılıkta sürdürülebilirlik için eğitimler düzenlemeye devam ettiğini ifade eden Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şunları söyledi:

Karkas Et Kesim Fiyatları Açıklandı: Fiyatlar Alarm Veriyor! Karkas Et Kesim Fiyatları Açıklandı: Fiyatlar Alarm Veriyor!

“Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak her aşamada sizlerle birlikte olmaya, üretimi devam ettirmek için üretim girdilerini vermeye devam ediyoruz. Ama sizin rolünüz bir başka. Arı yoksa hayat yok, arı yoksa ekoloji yok. Arıcılığı desteklemek mecburiyetindeyiz. Bitkisel üretimin kalitesinin ve devamının sağlanması arı sayesinde oluyor. O yüzden bundan sonraki çalışmalarımızı arıcılığın daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için projelerimizi ve faaliyetlerimizi yürütmeye başlayacağız. Çünkü Ankara balı özel bir bal. Markalaşacağız. Tüketiciye sağlıklı, güvenilir, doğal balı arz edeceğiz. Öncelikle kadın üreticilerimizden başlayan bir proje yürütüyoruz. 118 kadın üreticimiz var. Teknik desteği ve üretim desteğimizi vereceğiz. Bal evlerinde bu ürünleri satışa sunacağız. Sağlık sektöründe kullanılmasını sağlayacağız. Hep beraber Ankara’da arıcılığı yeni baştan bir numaralı sektör haline getirmek istiyoruz. Arıcılığın başkenti Ankara olsun.”

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Arıcılık Sorumlusu Suat Musabeşeoğlu ise “Küresel iklim değişikliğini yıl boyu yaşıyor arıcılarımız. Biz de bu kapsamda eğitimlerimizi güncel içeriklerle beraber destekleyerek arıcılarımıza ulaştırıyoruz. Özellikle bu mevsimde hangi konularda beklenti ve talepleri varsa onları değerlendirerek eğitimimizi dizayn ettik. Ankara arıcısı bizleri yalnız bırakmadı. Bütün ilçelerden katılım vardı” dedi.