Yumaklı, Bakanlığa bağlı kuruluşlardan olan Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınarak kurulan kadın kooperatifi ve birliklerin ürettikleri ürünleri son tüketiciye aracısız ulaştırdığını ve bu yolla üye çiftçilerin sosyoekonomik açıdan desteklenmesinin amaçlandığını bildirdi.

Erdoğan’dan Çiftçiye Müjde! Erdoğan’dan Çiftçiye Müjde!

Kadın kooperatifleri ve üretici birliklerinden mısır unu, reçel ve baharat çeşitleri, makarna, pekmez, tarhana, erişte, ekşi maya, bazlama, pestil, meyve suları, zeytin, salça, peynir, et ürünleri, süt tozu, tereyağı, çiğ inek sütü gibi ürünlerin AOÇ tarafından satın alındığı bilgisini veren Yumaklı, bu ürünlerin satışa sunulmadan önce gerekli gıda kontrollerinin yapıldığına dikkati çekti. Yumaklı, ürünlerin ambalajlama ve etiketleme tebliğine uygun olup olmadıklarının da tescil edildiğini anlatarak onay alan ürünlerin AOÇ mağazaları aracılığıyla tüketicilerle buluşturulduğunun altını çizdi.

BAKAN YUMAKLI: “KADIN KOOPERATİFLERİ VE ÜRETİCİ BİRLİKLERİNE PAZARLAMA VE SATIŞ KONULARI DIŞINDA EĞİTİM DESTEĞİ DE SAĞLIYORUZ”

Kadın kooperatifi ve birliklerden ürün almaya 2020 yılında başladıklarını bildiren Yumaklı, şunları kaydetti: “2020 tarihinden bu yana 26 ilimizde faaliyet gösteren kadın kooperatifi ve üretici birliklerine destek oluyoruz. Bakanlık olarak bu üreticilerimize pazarlama ve satış konularının dışında; paketleme, etiketleme, hijyen gibi konularda eğitimler de verilmekte, satış ve pazarlama noktasında daha etkili olmaları sağlanmaktadır. Kadın üreticilerimizin, kooperatiflerin ve birliklerin daima destekçisi olmayı sürdüreceğiz.

Kooperatiflerimizden ve üretici birliklerimizden 2020’den bu yana toplam 32 milyon TL’lik ürün satın alarak mağazalarımızda aracısız olarak tüketiciyle buluşturduk. Bu yıl aldığımız ürünler için şu ana kadar 14 milyon TL’yi bulan bir ödeme gerçekleştirdik.”

Bakan Yumaklı, bunların dışında Atatürk Orman Çiftliği eliyle 2020 yılında 60 milyon, 2021’de 80 milyon, 2022’de 87 milyon ve 2023’te 110 milyon TL olmak üzere toplam 337 milyon TL değerinde hammadde ve tarımsal ürün satın alındığını vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu ürünler AOÇ fabrikalarında işlendikten sonra yine AOÇ mağazaları başta olmak üzere piyasaya arz edildi. Bir başka ifadeyle, kadın kooperatifi ve üretici birliklerine sağlamış olduğumuz katkı 2020’den bu yana 369 milyon TL’yi buldu. Bu rakamı daha da yukarılara çekme gayretindeyiz. Üretici, birlik ve kooperatiflerden hammadde temin etmeye ve üretmiş oldukları ürünleri Atatürk Orman Çiftliğimiz vasıtasıyla piyasa değerinde satın almaya, kadın kooperatifleri ve üretici birliklerinin ürünlerine pazar imkânı sağlamaya devam edeceğiz.”

Editör: Haber Merkezi