Ereğli ilçesi Aziziye ve Kuzguncuk Mahallerinde etkili olan sağanak yağış ve dolu ilçede ekili alanların bir kısmına zarar verdi. Misket büyüklüğünde düşen dolu tarlalardaki başakları kırarak zarar verdi. Bölge genelinde hafta boyunca aralıklarla devam eden şiddetli yağışlar çiftçiyi tedirgin etti.

O Belediye Tarım ve İstihdam İçin Yenilikçi Projelere İmza Atıyor! O Belediye Tarım ve İstihdam İçin Yenilikçi Projelere İmza Atıyor!

Yağmur, dolu ve şiddetli rüzgar, ilçede ekili alanların bir kısmında başakları kırdı, bazı bölümlerinde ise arpa ve buğdayları yere yatırırken ahırları da su bastı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri hasar gören alanlarda hasar tespit çalışmalarına başlayacağı öğrenildi.

Tarımda Dolu Zararı

Dolu yağışı, kültür bitkileri toprak üstüne çıktığı sırada olursa, büyük zarar yapar. Örneğin, tahıllarda kardeşlenme, sapa kalkma veya başaklanma dönemlerinde; meyve ağaçları çiçeklenme ve meyve oluşum dönemlerinde iken yağacak olan dolu, dolu tanelerinin irilik veya ufaklığına göre az ya da çok zarara neden olur.

dolu kapak