Haber:  Mehmet Çatakçı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cüneyd Zapsu’nun Akkuyu nükleer santralinin yönetim kurulundan istifasının ardından gündeme gelen iddiaları hatırlatarak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a “Nükleer santrale kurulması planlanan radar sistemi askeri nitelikte midir?” sorusunu yöneltti.

Zapsu’nun dava dilekçesinde, nükleer santrale kurulması planlanan radar sisteminin Türkiye’nin güvenlik stratejisi bakımından yaratabileceği sorunları dile getirdiğini belirten Sezgin, kurulması planlanan radar sisteminin, Türkiye’nin güvenlik stratejisi üzerinde ve silah sistemlerimizin güvenliği bakımından yaratacağı tehditlere ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’nın değerlendirmelerini sordu.

“Topraklarımızda Rus Üssü Mü Oluşturuluyor?”

Makam Sevmeyen Vali… Makam Sevmeyen Vali…

İYİ Partili Sezgin, Bakan Akar’a şu soruları yöneltti:

- Nükleer Santrale Kurulması Planlanan Radar Sistemi Askeri Nitelikte Midir?

Sezgin, Santralin topyekûn yönetimi Rusya'ya ait olacaktır. Bu bağlamda, kurulması planlanan radar sisteminin, Ülkemizin güvenlik stratejisi üzerinde ve silah sistemlerimizin güvenliği bakımından yaratacağı tehditlere ilişkin Bakanlığınızın değerlendirmeleri nelerdir?

- Akkuyu Nükleer Santrali’nin Rusya tarafından denizcilik, depolama, yükleme, boşaltma, taşımacılık ve nakliyecilik gibi, 2010 yılında imzalanan anlaşmada bulunmayan faaliyetler için kullanılmasına müsaade edilmesine ek olarak, radar sisteminin de kurulmasıyla, topraklarımızda adeta bir Rus üssü oluşturulduğu iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz? diye sordu.

- Uluslararası enerji piyasalarında Ukrayna Savaşı sonrasında ortaya çıkan riskler göz önünde bulundurulduğunda, Akkuyu Santrali ile enerjide Rusya’ya daha bağımlı hale gelmemizi milli güvenliğimiz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?